Protesters hold Black Lives Matter signs and pictures of George Floyd as they march through Greenwich Village in a demonstration over the death of George Floyd by Minneapolis Police on June 19, 2020 in New York. (Photo by Bryan R. Smith / AFP) (AFP / Bryan R. Smith)

Statystyka zbrodni w USA z 2015 roku? Grafika przedstawia nieprawdziwe dane

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 07/07/2020, 10:40
  • Zaktualizowane w 08/07/2020, 18:26
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: AFP Australia, AFP Polska
W sieci pojawiła się grafika przedstawiająca statystyki przestępczości w Stanach Zjednoczonych w 2015 r. opublikowane przez „Biuro Statystyki Przestępczości w San Francisco”. Udostępniane posty mają na celu porównanie liczby przestępstw na podstawie rasy przestępcy i statystyk dotyczących zabójstw popełnionych przez policję. Grafika zyskała popularność podczas antyrasistowskich protestów w USA, które miały miejsce tuż po zabójstwie George’a Floyda. Jednak zawarte w niej statystyki są fałszywe, a „Biuro Statystyki Przestępczości w San Francisco nie istnieje.

Post pojawił się na Facebooku 4 czerwca. Jak wynika z informacji zawartej w materiale 97 proc. czarnych i 81 proc. białych jest zabijana przez czarnych, a tylko 16 proc. białych ofiar morderstwa jest zabijana przez białych. Źródłem ma być „Crime Statistics Bureau (Biuro Statystyki Przestępczości) w San Francisco”. 

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 7 lipca 2020 r.

Te statystyki były również udostępniane na Twitterze. Grafika była także udostępniana na Demotywatorach. Cztery lata temu udostępnił ją również Janusz Korwin-Mikke, ówczesny europarlamentarzysta, dziś poseł Konfederacji.

Grafika była również udostępniana za granicą podczas antyrasistowskich protestów, które miały związek ze śmiercią 46-letniego George’a Floyda. 

Statystyki podane w grafice są fałszywe

Rzecznik prasowy Departamentu Policji w San Francisco powiedział 19 czerwca dziennikarzom AFP, że nie zna żadnego Biura Statystyki Przestępczości w San Francisco. Dodał też, że oficjalne dane o przestępczości gromadzą Uniform Crime Reporting należący do FBI oraz Departament Sprawiedliwości stanu Kalifornia

Justin Nix, profesor kryminologii i sądownictwa karnego na Uniwersytecie w Nebrasce powiedział AFP, że statystyki zawarte w grafice są fałszywe. 

Dodatkowo pokazał dane o zabójstwach na tle rasowym i etnicznym zebrane przez FBI w 2015 r., które wskazują na zupełnie inne dane procentowe, niż udostępniana w mediach społecznościowych grafika:

  • czarnoskórzy zabici przez białego - 9 proc.,
  • biali zabici przez białego - 81 proc.,
  • biali zabici przez czarnoskórego - 16 proc.,
  • czarnoskórzy zabici przez czarnoskórego - 89 proc.
Image
Zrzut ekranu ze strony FBI z 7 lipca 2020 r.

Nix dodał jednak, że „w wielu zabójstwach podejrzanym jest nieznany sprawca, co uniemożliwia oszacowanie odsetka pokazanego w grafice”.

- Jak pokazują dane FBI, pięć lat temu zamordowano 7039 czarnoskórych i 5854 białych. Jednak większość przestępstw odbywa się wewnątrz danej grupy - mówi Nix. 

Natomiast jeśli chodzi o statystyki dotyczące zabójstw z udziałem policji w Stanach Zjednoczonych, Nix stwierdził, że są one niedoszacowane. Wskazał jednak na bazę danych autorstwa Washington Post. Według niego statystyki te odzwierciedlają tak naprawdę około 95 proc. wszystkich zabójstw z udziałem policji w USA. 

Według danych zgromadzonych przez gazetę w 2015 r. aż 994 osób zginęło od kul wystrzelonych przez amerykańskich funkcjonariuszy. Wśród ofiar było 258 czarnoskórych i 497 białych. 

Dane dotyczące zabójstw popełnionych przez amerykańskich stróży prawa zbiera również niezależna grupa badawcza Mapping Police Violence. Jak wynika z ich informacji, w 2015 r. z rąk policji w USA zginęło co najmniej 1152 osób.

O grafice, która wprowadza w błąd pisał w 2015 r. portal Politifact oraz FactCheck, kiedy to udostępnił ją Donald Trump będący wtedy kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami