Nie, to tylko porównanie. Nie ma mowy o żadnym programowaniu człowieka

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ponad milion użytkowników wyświetliło informację na Facebooku, według której szczepionki mRNA to system operacyjny zaprojektowany do „programowania ludzi”. Producent szczepionki przeciwko Covid-19, farmaceutyczna firma Moderna rzeczywiście użyła takiego sformułowania. Eksperci jednak twierdzą że to jest tylko figura stylistyczna używana przez naukowców dla zobrazowania innowacyjnej technologii. Szczepionka mRNA nie daje możliwości żadnego „programowania człowieka”.

W Polsce, do szczepień przeciwko Covid-19 używane są trzy preparaty wyprodukowane przez firmy BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Dwa pierwsze oparte są na technologii mRNA, w której wykorzystuje się sekwencję kwasu RNA. Skrót RNA może kojarzyć się niektórym z DNA, stąd wokół nowej technologii pojawiło się wiele dezinformacji, m.in. o tym, że szczepionka zmienia genotyp człowieka.  

Przypomnijmy ważną zasadę genetyki. Informacja genetyczna znajduje się w jądrze komórkowym w postaci DNA. Zaś mRNA, to przepis dla danego białka, który transportowany jest z jądra komórkowego na zewnątrz, do cytoplazmy, a nie odwrotnie. 

W dalszej części artykułu tłumaczymy dokładniej, na czym polega technologia mRNA i proces przepisania informacji genetycznej z jądra komórkowego na sekwencję mRNA. 

Sztuczna ręka z ampułką

W sieci krąży informacja: Moderna przyznaje: szczepionki mRNA to „system operacyjny” zaprojektowany do programowania ludzi - czytamy w artykule opublikowanym 21 stycznia na profilu Odkrywamy Zakryte.  

W postach (12, 3, 4) promujących artykuł na Facebooku mowa jest o eksperymentalnych szczepionkach. „Są to platformy mRNA, które stanowią system operacyjny zaprojektowany do programowania ludzi i przekształcania ich komórek w wydajne systemy dostarczania leków”. 

To są otwarte drzwi do transhumanizmu i co gorsze – miliony ludzi to kupują...Jej celem jest genetyczna modyfikacja ludzi oraz kontrola procesów biologicznych dla przyszłych pokoleń...Ten system nie jest ani lekarstwem, ani szczepieniami ” - czytamy też.

Na dołączonej grafice widać sztuczną dłoń trzymającą ampułkę z preparatem, którą opisano jako szczepionkę przeciwko Covid-19. 
Artykuł udostępniło blisko sto stron. Grafika pojawiła się też na Wykopie.

Zrzut ekranu z Facebooka z 7 lutego 2021 r.

W niektórych postach obok sztucznej ręki trzymającej szczepionkę pojawia się martwy szczur. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 9 lutego 2021 r.

Artykuł sugeruje, że ukryta prawda dopiero teraz wychodzi na jaw. „Prawdziwe intencje stojące za platformą mRNA” to właśnie programowanie ludzi w bliżej nieokreślonych celach. Wniosek: lepiej nie poddawać się szczepieniom. 

Czy Moderna do czegoś się przyznała?

Od miesięcy określenie „system operacyjny” pojawia się w kontekście szczepionki mRNA Moderny. Nigdy nie było ono tajemnicą, więc nie bardzo wiadomo do czego firma miałaby się przyznawać. 

Znajdziemy je na oficjalnej stronie Moderny na Facebooku w informacjach o stronie, a dokładniej w dodatkowych informacjach. Fragment zaznaczyliśmy czerwoną ramką.  

Zrzut ekranu z Facebooka z 8 lutego 2021 r.

At Moderna, we believe messenger RNA, or mRNA, is the “software of life” - czytamy. („W firmie Moderna wierzymy, że messenger RNA, czyli mRNA, to oprogramowanie życia”.)

To samo określenie pojawiało się tysiące razy w różnych artykułach m.in. w depeszy Reutera z 7 lipca 2020 r. Poniżej zrzut ekranu.  

Zrzut ekranu ze strony Reuters.com z 8 lutego 2021 r.

Wcześniej, 3 kwietnia 2020 r. można w artykule portalu amerykańskiej uczelni MIT Sloan School of Management przeczytać, że prezes firmy Moderna, Stéphane Bancel, używa go do wytłumaczenia mechanizmu działania szczepionki. Bancel mówił obrazowo. „Nazywamy mRNA oprogramowaniem życia - powiedział. Działa podobnie jak funkcja skopiuj i wklej informację do wielu różnych preparatów przy użyciu tej samej technologii. Oznacza to, że sposób, w jaki tworzymy mRNA dla jednej szczepionki, jest dokładnie taki sam, jak sposób, w jaki tworzymy mRNA dla innej szczepionki, dodał. Po prostu przeniesie on inną sekwencję genetyczną w zależności od choroby” - czytamy w artykule. 

Porównanie to najwcześniej pojawiło się 4 marca 2020 r. podczas prezentacji dla inwestorów, kiedy Bancel, tłumacząc prace nad technologią, nazwał ją obrazowo: „We call mRNA the software of life” (Nazywamy mRNA oprogramowaniem życia). Ten slajd pochodzi z prezentacji dla inwestorów.

Zrzut ekranu ze strony Moderny z 8 lutego 2021 r.

Różne porównania 

- Działanie takich preparatów można więc porównać do programu, który tymczasowo instalowany jest na komputerze - mówi agencji AFP dr hab. Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. 

- Czyli w tym przypadku w komórce. Program ten uruchamia się trafiając na rybosomy w cytoplazmie, gdzie służy jako instrukcja do produkcji białka S koronawirusa. Ale po wykonaniu zadania ów program zostanie odinstalowany - odpowiadają za to enzymy zwane rybonukleazami, które rozkładają mRNA. Tak dzieje się w przypadku mRNA, które podane jest komórce w szczepionce, jak również w przypadku każdego mRNA, które komórka produkuje samodzielnie, by umożliwić produkcję ogromu potrzebnych jej białek - tłumaczy. 

Dr hab. n. med. Ewa Augustynowicz z NIZP-PZ porównuje zaś technologię mRNA do fabryki. „Przy podaniu szczepionki organizm staje się fabryką do produkcji białka S koronawirusa, które dopiero pobudzi działanie naszego układu odporności” - powiedziała  PAP.

- Zapis zasad azotowych w DNA jest przepisywany w odpowiedni i znany od dawna sposób na informacyjny RNA (mRNA) w procesie transkrypcji, a następnie zapis mRNA jest zgodnie z działaniem kodu genetycznego odczytywany i tłumaczony na kolejność aminokwasów powstającego w komórce białka - tłumaczy dr. Rzymski.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi służy do zaprogramowania człowieka - FAŁSZ

Według autorów artykułu, „celem szczepionki jest genetyczna modyfikacja ludzi oraz kontrola procesów biologicznych dla przyszłych pokoleń”.

- O ile porównanie szczepionki mRNA do programu komputerowego jest trafne i pozwala wielu ludziom zrozumieć, na czym polega działanie takiego preparatu, to twierdzenie, że jest to narzędzie do programowania ludzi jest autentycznie piramidalną bzdurą - mówi Rzymski. 

- Platforma mRNA ma zastosowanie tylko i wyłącznie w dostarczaniu instrukcji komórce, w jaki sposób ma wyprodukować określone białko. Przy jej zastosowaniu nie da się przejmować kontroli nad złożonymi procesami komórkowymi, nie wspominając już nawet o wpływaniu na zachowanie człowieka, które jest wypadkową bardzo wielu kompleksowych zjawisk związanych z działaniem genów i środowiska - dodaje.

Pisaliśmy o tym wiele razy. Przypomnijmy: mRNA ze szczepionki nie wbudowuje się w genom komórki, nie pozostawia żadnego trwałego śladu - jego zadaniem jest tylko umożliwienie produkcji określonego białka, w tym wypadku białka "kolca" koronawirusa. Po wykonaniu zleconej mu pracy zostaje zniszczone.

Kim są autorzy informacji?

Tekst nie jest podpisany a to już powinno wzbudzać wątpliwości. Z informacji dostępnych w sieci dowiedzieliśmy się, że administratorzy profilu Odkrywamy Zakryte, który obserwuje 27 tys. użytkowników prowadzą też dwie inne strony: Odpromienniki.com oraz Tajemnice-swiata.pl.

Pierwsza prowadzi sprzedaż różnych produktów, które mają „pomagać w odzyskaniu pozytywnej równowagi energetycznej ludzkiego ciała”, m.in. prześcieradła uziemiające, przetwarzające negatywną energię orgonity, różne gadżety ekranujące czy mierniki promieniowania przeznaczone do surowych owoców i warzyw, ryb i mięsa, czy też mierzące poziom promieniowania 5G i elektromagnetycznego.

 Fanpage drugiej strony na Facebooku obecnie nie działa.

Zrzut ekranu z Facebooka z 10 lutego 2021 r.

Wniosek: Szczepionki mRNA nie są system operacyjnym do programowania ludzi. Producent szczepionki przeciwko Covid-19, farmaceutyczna firma Moderna użyła sformułowania jako figury stylistycznej dla zobrazowania innowacyjnej technologii. Nie daje ona możliwości żadnego programowania człowieka.

SZCZEPIONKI COVID-19