
Nie, wstrzymano tylko niektóre szczepienia przeciw grypie
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 30/10/2020, 15:10
- Zaktualizowane w 30/10/2020, 18:26
- Przeczytasz w ciągu 2 minut
- Autor: Michel VIATTEAU, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„Singapur wstrzymuje szczepienia. 48 osób zmarło po powikłaniach” - czytamy w tytule artykułu opublikowanego 26 października na stronie Najwyższy Czas.
W pierwszym zdaniu artykułu czytamy: „Singapur wstrzymał plan szczepień po tym, jak w Korei Południowej zmarło 48 osób, które zaszczepiły się przeciwko grypie”. Post udostępniły inne prawicowe strony (1, 2, 3, 4), co łącznie dało prawie dwa tysiące udostępnień.

Przeglądając internet, mało kto doczytuje artykuł do końca. Wielu użytkowników poprzestaje na obejrzeniu zdjęcia i przeczytaniu tytułu publikacji. A jest on w tym przypadku mylący, gdyż rząd Singapuru nie zawiesił całkowicie szczepień jako takich, tylko zalecił czasowe wstrzymanie się od użycia dwóch szczepionek na grypę - SKYCellflu Quadrivalent i VaxigripTetra. Inne szczepionki są nadal stosowane, podało 25 października ministerstwo zdrowia tego państwa-wyspy w południowo-wschodniej Azji. Poniżej publikujemy komunikat w tej sprawie.

Mylące w tytule jest również to, że sugeruje on iż 48 osób zmarło w Singapurze. Dopiero z dalszej cześci artykułu dowiadujemy się, że chodzi o osoby zmarłe w Korei Południowej a także, że w tym ostatnim kraju nie stwierdzono bezpośredniego związku między tymi zgonami a szczepieniami na grypę. Informacja, że w Korei Południowej nie podjęto decyzji zawieszenia szczepień, pojawia się dopiero pod koniec artykułu. Również na końcu tekstu, w ostatnim zdaniu, dowiadujemy się, że „pozostałe dwie szczepionki przeciw grypie pozostają na rynku”.
Szczepienia, na grypę i na inne choroby, jak i przygotowania do wprowadzenia szczepionki na Covid-19 są od pewnego czasu przedmiotem krytyki na całym świecie. Eksperci medyczni i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obawiają się, że ruchy antyszczepionkowców grożą odwróceniem sukcesów osiągniętych w walce z chorobami, które mogą zostać całkowicie wyeliminowane dzięki szczepieniom.
O czasowym zawieszeniu niektórych szczepień w Singapurze pisała m.in. Rzeczpospolita oraz brytyjski The Telegraph.
Dezinformacja
O szerzącej się w czasie pandemii dezinformacji wokół szczepień AFP pisała m.in tu, tu i tu.
Autorzy licznych tekstów ukazujących się w mediach społecznościowych starali się także wykazać, że sezonowa grypa jest groźniejszą od Covid-19. Tak nie jest. Światowa Organizacja Zdrowia wyjaśniła różnice między grypą a aktualną pandemią.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami