Nie, wstrzymano tylko niektóre szczepienia przeciw grypie

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 30/10/2020, 15:10
  • Zaktualizowane w 30/10/2020, 18:26
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: Michel VIATTEAU, AFP Polska
Ponad dwa tysiące udostępnień ma post na Facebooku, który w tytule obwieszcza, że Singapur wstrzymał szczepienia, po tym jak 48 osób zmarło w wyniku powikłań. To częściowy fałsz, bo zawieszenie szczepień dotyczy tylko dwóch typów szczepionek na grypę. Reszta szczepień jest kontynuowana.

„Singapur wstrzymuje szczepienia. 48 osób zmarło po powikłaniach” - czytamy w tytule artykułu opublikowanego 26 października na stronie Najwyższy Czas.

W pierwszym zdaniu artykułu czytamy: „Singapur wstrzymał plan szczepień po tym, jak w Korei Południowej zmarło 48 osób, które zaszczepiły się przeciwko grypie”. Post udostępniły inne prawicowe strony (1, 2, 3, 4), co łącznie dało prawie dwa tysiące udostępnień. 

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 30 października 2020 r.

Przeglądając internet, mało kto doczytuje artykuł do końca. Wielu użytkowników poprzestaje na obejrzeniu zdjęcia i przeczytaniu tytułu publikacji. A jest on w tym przypadku mylący, gdyż rząd Singapuru nie zawiesił całkowicie szczepień jako takich, tylko zalecił czasowe wstrzymanie się od użycia dwóch szczepionek na grypę - SKYCellflu Quadrivalent i VaxigripTetra. Inne szczepionki są nadal stosowane, podało 25 października ministerstwo zdrowia tego państwa-wyspy w południowo-wschodniej Azji. Poniżej publikujemy komunikat w tej sprawie.

Image
Zrzut ekranu ze strony ministerstwa zdrowia Singapuru 2020 r.

Mylące w tytule jest również to, że sugeruje on iż 48 osób zmarło w Singapurze. Dopiero z dalszej cześci artykułu dowiadujemy się, że chodzi o osoby zmarłe w Korei Południowej a także, że w tym ostatnim kraju nie stwierdzono bezpośredniego związku między tymi zgonami a szczepieniami na grypę. Informacja, że w Korei Południowej nie podjęto decyzji zawieszenia szczepień, pojawia się dopiero pod koniec artykułu. Również na końcu tekstu, w ostatnim zdaniu, dowiadujemy się, że „pozostałe dwie szczepionki przeciw grypie pozostają na rynku”.

Szczepienia, na grypę i na inne choroby, jak i przygotowania do wprowadzenia szczepionki na Covid-19 są od pewnego czasu przedmiotem krytyki na całym świecie. Eksperci medyczni i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obawiają się, że ruchy antyszczepionkowców grożą odwróceniem sukcesów osiągniętych w walce z chorobami, które mogą zostać całkowicie wyeliminowane dzięki szczepieniom. 

O czasowym zawieszeniu niektórych szczepień w Singapurze pisała m.in. Rzeczpospolita oraz brytyjski The Telegraph.

Dezinformacja 

O szerzącej się w czasie pandemii dezinformacji wokół szczepień AFP pisała m.in tu, tu i tu.

Autorzy licznych tekstów ukazujących się w mediach społecznościowych starali się także wykazać, że sezonowa grypa jest groźniejszą od Covid-19. Tak nie jest. Światowa Organizacja Zdrowia wyjaśniła różnice między grypą a aktualną pandemią.      
   

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami