Nie, to zdjęcie Niemek z żeńskiej sekcji nazistowskiej organizacji młodzieżowej Hitlerjugend
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 22/01/2020, 13:56
- Zaktualizowane w 23/01/2020, 12:14
- Przeczytasz w ciągu 3 minut
- Autor: Maja CZARNECKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
- Harcerki z Józefowa, zgrupowanie batalionu "Radosław", tuż przed powstaniem, czerwiec 1944, dowództwo => legendarny "Zośka" - czytamy w poście.
Na zdjęciu widać kilkanaście dziewcząt ubranych w białe bluzki i ciemne spódnice. Wszystkie mają krawaty. Dziewczęta śpiewają. Niektóre grają na gitarze. Z opisu zdjęcia dowiadujemy się, że zrobiono je w czerwcu 1944 r. w Józefowie, (pod Warszawą) tuż przed Powstaniem Warszawskim w sierpniu 1944 r. Zdjęcie ma budzić emocje, wzruszać odbiorców swoim przekazem o młodych, pięknych patriotkach, które nie wiedzą jeszcze, że za kilka tygodnie przyjdzie im ginąć w walce z Niemcami o wolną Polskę.
Zdjęcie zamieścił fanpejdż „Bohaterowie o Których Nie Zapomnisz”.
Stronę obserwuje blisko 4,5 tys. użytkowników. Po kliknięciu w zakładkę „Informacje” dowiedzieliśmy się, że stronę na Facebooku utworzyła osoba prywatna na początku 2019 r. Jak czytamy w informacji, celem strony jest publikowanie ciekawostek historycznych.
Opisywane ciekawostki historyczne okazują się jednak w wielu przypadkach nieprawdziwe co już dwukrotnie opisaliśmy. Pierwszy raz we wrześniu, sygnalizując nieprawdziwą informację o polskich zesłańcach do łagru, którzy de facto okazali się być amerykańskimi jeńcami wziętymi do niewoli przez Japończyków i, w grudniu, o nieistniejącym kleryku z Wieliczki zabitym przez UB w stanie wojennym.
Nie młode Polki a młode Niemki
Zdjęcie wyszukaliśmy przy użyciu odwrotnego wyszukiwania obrazem za pomocą wyszukiwarki Google Grafika, a także darmowego programu TinEye. Udało nam się je odnaleźć w niemieckich archiwach Bundesarchiv pod sygnaturą Bild 102-17036.
Zrobił je znany niemiecki fotograf III Rzeszy Georg Pahl w sierpniu 1934 r. w nowo otwartej szkole liderek Związku Niemieckich Dziewcząt (Bund Deutscher Mädel w skrócie BDM) w Poczdamie.
- Po pracy, dziewczęta spędzają czas śpiewając piosenki ludowe w pięknym parku wokół szkoły - czytamy w opisie archiwalnego zdjęcia.
Więcej o organizacji BDM można przeczytać tu. Głównym zadaniem BDM było fizyczne i duchowe wychowanie dziewcząt w duchu narodowosocjalistycznym. Od 1936 roku w III Rzeszy „ustawa o Hitlerjugend” paramilitarnej organizacji dla młodzieży, przewidywała obowiązkowe członkostwo w BDM dla wszystkich dziewcząt w wieku od 10 do 18 roku życia.
Poniżej publikujemy więcej zdjęć z tego okresu zrobionych w szkole dla liderek BDM.
W kółeczkach na czerwono oznaczyliśmy charakterystyczny strój członkiń BDM, których dewizą przewodnią było „Bądź prawdziwa, bądź jasna, bądź niemiecka” (niem. „Sei wahr, sei klar, sei deutsch”).
W kółeczkach na zielono oznaczyliśmy charakterystyczne elementy architektury willi w Poczdamie w której mieściła się jedna ze szkół dla liderek BDM.
To willa Ernsta von Bergmanna, niemieckiego lekarza, który spopularyzował aseptykę w chirurgii. Obecnie mieści się w niej centrum konferencyjno-biznesowe. Fasada od ogrodu, gdzie zostało zrobione zdjęcie młodych Niemek, została znacznie przebudowana. Nie ma też śladu po starodrzewiu. Do portyku dobudowany został podjazd dla niepełnosprawnych. Willa położona jest nad malowniczym jeziorem Tiefer, w Poczdamie. Można ją zlokalizować na Google Map tu i obejrzeć na filmie na YouTubie tu. Na stronie internetowej centrum brak jest informacji o funkcji jaką willa pełniła w czasach III Rzeszy.
Nie batalion a zgrupowanie
Autorzy posta piszą też o harcerkach z batalionu Radosław. To błąd gdyż batalion o tej nazwie nie istniał. Istniało natomiast zgrupowanie „Radosław”. Było najsilniejszym i najbardziej elitarnym zgrupowaniem Armii Krajowej walczącym w Powstaniu Warszawskim. W jego skład wchodziły m.in. słynne harcerskie bataliony „Zośka” i „Parasol”.
Konkluzja
To nie jest zdjęcie z polskimi harcerkami zrobione w czerwcu 1944 r w Józefowie. To zdjęcie z Poczdamu w Niemczech z 1934 r. ze szkoły dla dziewcząt z nazistowskiej organizacji młodzieżowej BDM.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami