Nie, to zdjęcie zrobiono kilka lat przed pandemią koronawirusa. Maseczki nie obowiązywały

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 02/04/2021, 07:28
  • Zaktualizowane w 02/04/2021, 10:18
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: AFP Polska, Maja CZARNECKA
Ponad 5 tys. udostępnień na Facebooku ma zdjęcie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy zapalającej świece szabasowe w żydowskiej szkole. Autor posta twierdzi, że zdjęcie wykonano 8 marca 2021 roku. Zwraca uwagę, że nikt nie nosi obowiązkowych maseczek i sugeruje przywileje dla społeczności żydowskiej. Nie, to nieprawda. Zdjęcie pochodzi z 2016 roku, zrobiono je, kiedy nie było pandemii koronawirusa i związanych z nią restrykcji.

 „8 marca 2021. Pierwsza Dam**a wizytuje szkołę Lauder Morasha School w Warszawie. No proszę, jedne szkoły działają jakby się nic nie stało - bez szmat na twarzy, bez dystansu, pełen luzik i spontanik, a większość w ogóle nie działa.” - czytamy w poście opublikowanym 31 marca.

Do wpisu dołączone jest zdjęcie. Widać na nim Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę, mężczyznę z jarmułką na głowie i odświętnie ubrane dzieci. Prezydentowa zapala dwie świece. 
 

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 1 kwietnia 2021 r.

To samo zdjęcie z tym samym komentarzem ukazało się w innych postach na Facebooku (123) i na Twitterze (1). Pod zdjęciem pojawiło się wiele antysemickich komentarzy. Niektórzy internauci zwracali jednak uwagę na to, że zdjęcie jest sprzed kilku lat.  

Zdjęcie z 2016 roku

Wyszukaliśmy fotografię. Za pomocą odwrotnego wyszukiwania grafiki w Google Images odnaleźliśmy oryginalne ujęcie. Opublikowała je na swojej stronie Fundacja Laudera. Pochodzi z 26 lutego 2016 roku, kiedy to Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Zespół Szkół Lauder-Morasha w Warszawie. Pod zdjęciem widnieje data 8 marca - kiedy to informacja pojawiła się na stronie fundacji, ale już w tekście figuruje data 26 luty 2016 roku - data wizyty w szkole.

Image
Zrzut ekranu ze strony Fundacji Laudera (Fot. AFP 1 kwietnia 2021 r.)

O wizycie można też przeczytać na stronie prezydent.pl w zakładce „Aktywność Pierwszej Damy” z dnia 26 lutego 2016 r.  Po lewej stronie na zdjęciu, jak czytamy w opisie, stoi ówczesny dyrektor naczelny Zespołu Szkół Lauder-Morasha, rabin Maciej Pawlak. Informację o wizycie zamieściła również szkoła na swojej stronie na Facebooku.

Image
Zrzut ekranu ze strony prezydent.pl. (Fot. AFP 1 kwietnia 2021 r.)

Wniosek: zdjęcie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy zapalającej świece szabasowe w żydowskiej szkole zostało wyrwane z oryginalnego kontekstu. Nie zostało zrobione, jak twierdzą autorzy postów 8 marca 2021 roku, tylko w lutym 2016 roku, na długo przed pandemią koronawirusa. Sugerowanie, że społeczność żydowska jest uprzywilejowana jest manipulacją.

 

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami