Gibraltar, fot. Jorge Guerrero AFP (JORGE GUERRERO / AFP)

Śmierć 53 osób na Gibraltarze nie miała związku ze szczepionką przeciwko Covid-19

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 09/02/2021, 18:40
  • Zaktualizowane w 09/02/2021, 19:35
  • Przeczytasz w ciągu 4 minut
  • Autor: Rémi BANET, AFP Francja, AFP Polska
Kilkadziesiąt użytkowników Facebooka dzieliło się informacją, że w ciągu dziesięciu dni od rozpoczęcia szczepień przeciwko Covid-19 na Gibraltarze zmarły 53 osoby. Jednak zdaniem władz żadna z tych śmierci nie jest w jakikolwiek sposób powiązana ze szczepionką na koronawirusa.

–  Według doniesień z lokalnych źródeł i mieszkańców Gibraltaru, 53 osoby zmarły w ciągu 10 dni od rozpoczęcia masowych szczepień – czytamy w publikacji udostępnionej 26 stycznia na Facebooku.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 9l lutego 2021 roku

Podobne posty były również publikowane w języku francuskim, czeskim i słowackim.

Reakcja władz Gibraltaru

Gibraltar to brytyjskie terytorium zamorskie liczące 34 tys. mieszkańców, leżące na południowym krańcu Hiszpanii. 24 stycznia premier Gibraltaru Fabian Picardo kategorycznie sprzeciwił się twierdzeniom, że szczepionka zabiła dziesiątki osób. „Nikt na Gibraltarze nie zmarł z powodu szczepienia” – napisał na Twitterze i dodał, że osoby, które zmarły po otrzymaniu szczepionki „były niestety już wtedy zarażone wirusem”. Poprosił też użytkowników mediów społecznościowych, by nie wykorzystywali Gibraltaru do „szerzenia niebezpiecznych i nieodpowiedzialnych kłamstw”.

Dwa dni później Picardo ponownie napisał na Twitterze, że informacje o śmierci 53 osób po podaniu szczepionki przeciwko Covid-19 są nieprawdziwe. „Nie wierzcie w te bzdury. Taka dezinformacja może kosztować ludzkie życie. (…) Jako premier Gibraltaru mogę powiedzieć, że nie odnotowaliśmy ani jednej śmierci z powodu szczepionki” – pisał 26 stycznia.

Następnie 27 stycznia przedstawiciele rządu Gibraltaru opublikowali komunikat prasowy, w którym potępili rzekome informacje dotyczące niebezpieczeństwa szczepionek. Jednocześnie zapewnili, że żadna z ponad 11 tys. osób, które zostały wtedy zaszczepione, nie zmarła z powodu szczepionki.  

„Spośród ponad 11 tys. zaszczepionych, zmarło sześć osób z przyczyn niezwiązanych ze szczepieniem i nie ma dowodów na to, że te przypadki mają jakikolwiek związek ze szczepionkami” – czytamy w komunikacie gibraltarskiego rządu.

„Wydaje się, że te sześć osób zachorowały na Covid-19 przed zaszczepieniem. Pomimo testów na obecność koronawirusa, infekcja nie została wykryta przed podaniem szczepionki, a jedynie bezpośrednio po szczepieniu” – czytamy dalej.

Rząd Gibraltaru stwierdził też w oświadczeniu, że wszystkie zmarłe osoby miały od 70 do 100 lat. Powtórzył raz jeszcze, że nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie związku między tymi zgonami a szczepionkami.

Gibraltar rozpoczął szczepienia 10 stycznia – tego dnia w sumie 420 osób otrzymało pierwszą dawkę.

Premier Gibraltaru 21 grudnia wskazywał, że obserwowany od połowy grudnia wzrost liczby zachorowań w enklawie – zwłaszcza w domach spokojnej starości – może mieć związek z nowym wariantem koronawirusa, którego wykryto w listopadzie w Wielkiej Brytanii.

Liczba zakażeń na Covid-19 w Gibraltarze podwoiła się między 15 grudnia 2020 r. (1104 przypadki) a 1 stycznia 2021 r. (2212 przypadki). W momencie rozpoczęcia szczepień na Gibraltarze 10 stycznia chorych na Covid-19 było 3170 osób. Od tego czasu wzrost liczby nowych przypadków zakażeń na koronawirusa zwolnił. Według oficjalnych danych, 8 lutego odnotowano na Gibraltarze 4187 przypadków Covid-19. Dotychczas zmarły 83 osoby.

Image
Wzrost liczby potwierdzonych przypadków Covid-19 na Gibraltarze od 15 lutego 2020 r. do 9 lutego 2021 r. (Worldometers.info)
Image
Dzienny wzrost potwierdzonych przypadków Covid-19 na Gibraltarze od 15 lutego 2020 do lutego 2021 r. (worldometers.info)

Pomimo bliskości z Hiszpanią, która mierzy się z nową falą zakażeń koronawirusem, Gibraltar nie zamknął granic, którą codziennie przekracza 15 tys. pracowników transgranicznych.

 

Wniosek: śmierć 53 osób na Gibraltarze w ciągu dziesięciu dni po rozpoczęciu szczepień przeciwko Covid-19 nie miała związku ze szczepionką. Jak wskazują oficjalne komunikaty rządu Gibraltaru, nie ma dowodów na to, że śmierć tych osób była powiązana z podaniem szczepionki na koronawirusa.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami