Farmaceutka napełnia strzykawkę szczepionką firmy Johnson & Johnson w centrum medycznym w Bostonie, Massachusetts, 4 marca 2021 r., fot. Joseph Prezioso, AFP

Szczepionki przeciw Covid-19 były testowane na zwierzętach

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Według publikacji udostępnionych na Facebooku, firmy farmaceutyczne podczas opracowywania szczepionek przeciwko Covid-19 „wstrzymały” testy na zwierzętach, ponieważ te za często umierały. To nieprawda, dopuszczone w Stanach Zjednoczonych szczepionki przeszły testy na zwierzętach i jak mówią eksperci, badania nie wykazały problemów związanych z ich bezpieczeństwem.

„Senat USA. Wstrzymano testy na zwierzętach, bo za często umierały… Płynnie przeszli do testów na ludziach” – czytamy w publikacji (1, 2) z 15 maja 2021 r., która miała 173 udostępnień. W poście prócz tekstu załączono film, w którym widać posiedzenie komisji senackiej w Teksasie.

Zrzut ekranu z Facebooka z 31 maja 2021 roku

Podobne publikacje były również udostępniane w języku angielskim i chorwackim.

W Stanach Zjednoczonych do 31 maja zaszczepiono ponad 294 mln osób w ramach kampanii szczepień, której towarzyszyła często fala dezinformacji o szczepionkach przeciwko Covid-19.  

Oryginalne wideo, które trwa 47 minut, dostępne jest na stronie Senatu w Teksasie. Nie zostało więc nagrane w Senacie USA, jak twierdzi autor publikacji. Fragment nagrania, które udostępnili użytkownicy w mediach społecznościowych trwa mniej niż jedna minuta i jest autentyczny.

W wideo słychać wymianę zdań na temat bezpieczeństwa szczepionek Covid-19 między senatorem stanu Teksas Bobem Hallem a pediatrą Angeliną Farellą. W trakcie posiedzenia, które miało miejsce 6 maja 2021 r. wysłuchiwano opinii lekarzy na temat projektu ustawy, którego celem było zapobieganie przymusowych szczepień. Jego autorem był sam senator Hall.

W trakcie dyskusji z pediatrą, senator Hall powiedział: „Z tego, co czytałem, faktycznie rozpoczęli testy na zwierzętach,  a że zwierzęta umierały, to je przerwali”.

Słowa amerykańskiego senatora są jednak nieprawdziwe.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w Stanach Zjednoczonych trzy szczepionki przeciwko Covid-19. To: Pfizer-BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson. FDA dopuściła je do tzw. „użytku w sytuacjach nadzwyczajnych” z powodu zaistniałej sytuacji pandemicznej na świecie. To oznacza, że kiedy pandemia Covid-19 się skończy, producenci szczepionek będą musieli zwrócić się do FDA o pozwolenie na pełne zatwierdzenie swoich preparatów.

Wszystkie trzy firmy opublikowały w oficjalnych oświadczeniach wyniki testów na zwierzętach (1, 2, 3). Zgodnie z tymi komunikatami, szczepionki wytworzyły odpowiedź immunologiczną przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w organizmach testowanych zwierząt.

­ – Zwierzęta zazwyczaj są wykorzystywane do testów w dwóch różnych etapach wytwarzania wszystkich szczepionek, w tym szczepionek przeciwko Covid-19 – powiedział AFP Factcheck Kirk Leech, dyrektor wykonawczy Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Zwierzętami.

–  W badaniach wykorzystywane są myszy, fretki i małpy do wstępnego określenia, które szczepionki mogą być skuteczne. Następnie, kiedy szczepionka jest opracowywana, zwierzęta, zwykle małpy, są wykorzystywane do zbadania tego, czy końcowy produkt jest bezpieczny, by mógł być testowany na ludziach – wyjaśnił Leech.

– Jeśli bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek nie zostaną zagwarantowane w badaniach przedklinicznych, to dalsze testy nie są kontynuowane – dodał ekspert.

Jak mówi, w przypadku szczepionek przeciwko Covid-19, takie problemy nie wystąpiły.

Zarówno Leech, jak i Akiko Iwasaki, która jest immunolożką na Uniwersytecie Yale, potwierdzają, że opracowywane szczepionki przeciwko Covid-19 były testowane na zwierzętach.  

Jednak szybkie rozprzestrzenianie się pandemii spowodowało, że w przypadku szczepionki Pfizer-BioNTech oraz Moderna, niektóre testy na ludziach i zwierzętach były prowadzone jednocześnie.

Jak wskazuje Leech, badania na ludziach zostały zatwierdzone w oparciu o wcześniejsze testy technologii mRNA na zwierzętach, które okazały się bezpieczne. – Priorytetem stał się wspólny wysiłek w celu znalezienia ochotników do testowania szczepionek. Nie było żadnych dróg na skróty – stwierdził.

Iwasaki: – Nie ma danych potwierdzających, że którekolwiek z zaszczepionych zwierząt zmarło w wyniku szczepienia.

Potwierdza to również Ewa Maciejewski, dyrektor ds. kontaktów z mediach Fundacji Badań Biomedycznych. Powiedziała, że zwierzęta po otrzymaniu szczepionek zatwierdzonych przez FDA „nabrały wysoki poziom odporności” i nic im się nie stało.

Dodała, że niektóre protokoły badawcze wymagają eutanazji zwierząt po zakończeniu badania w celu przeprowadzenia sekcji zwłok lub pobrania próbek.

Szczepionki przeciw Covid-19 są pierwszymi, które wykorzystują najnowszą technologię mRNA. Są wykorzystywane na całym świecie, a badania nad tą technologią rozpoczęły się we wczesnych latach dziewięćdziesiątych i obejmowały testowanie na zwierzętach.

Inne szczepionki m.in. AstraZeneca, Sinofarm i Sputnik V również były testowane na zwierzętach.

Wniosek: szczepionki zatwierdzone do użytku przez FDA przeszły wymagane testy bezpieczeństwa. Zwierzęta, które brały udział w badaniach – zdaniem ekspertów – nie zmarły w wyniku szczepienia.

COVID-19 SZCZEPIONKI