Nie, w rzeczywistości Messi trzyma koszulkę z logo Igrzysk Panamerykańskich w Argentynie

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Użytkownicy Facebooka udostępniali zdjęcie Lionela Messiego z palestyńską flagą wierząc, że w konflikcie izraelsko-palestyńskim stoi on po stronie Palestyńczyków. Zdjęcie pojawiło się w sieci 11 maja, wraz z wybuchem ostatnich starć między Izraelem a Hamasem. Zostało zmanipulowane. W rzeczywistości piłkarz trzyma koszulkę z logo Igrzysk Panamerykańskich w Rosario, w Argentynie.

„Messi u mnie zaplusował” - napisał internauta udostępniając 11 maja na Facebooku zdjęcie słynnego argentyńskiego piłkarza. Na fotografii Lionel Messi trzyma koszulkę z palestyńską flagą i napisem „Free Palestine”. (Wolna Palestyna po angielsku).

Zrzut ekranu z Facebooka z 24 maja 2021 r.

Zdjęcie udostępniło blisko 300 polskich internautów i setki hiszpańsko- i francuskojęzycznych użytkowników Facebooka i Twittera.   

W postach po hiszpańsku do zdjęcia dołączony jest wpis, w którym Messi miał powiedzieć: „Nie mogę zagrać meczu przeciwko ludziom, którzy zabijają niewinne dzieci, musimy odwołać mecz, bo jesteśmy ludźmi, zanim zostaniemy piłkarzami”.  Ta sama wypowiedź Messiego pojawiła się na Twitterze 3 stycznia 2012 roku.

Zrzut ekranu z Facebooka z 24 maja 2021 r.

Zdjęcie opublikowane zostało na początku maja kiedy doszło do ponownej eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego. 11 maja islamistyczna organizacja zbrojna Hamas, rządząca w strefie Gazy i którą Unia Europejska uważa za organizację terrorystyczną, dokonała ostrzału rakietowego z Gazy w kierunku Jerozolimy i Tel Awiwu. Izrael odpowiedział na atak Hamasu ostrzałem Strefy Gazy. W ciągu jedenastu dni konfliktu zginęło 232 Palestyńczyków, w tym 65 dzieci, a ponad 1 900 osób zostało rannych (według źródeł palestyńskich). Po stronie izraelskiej śmierć poniosło dwunastu mieszkańców Izraela, podały źródła tego kraju.

O wpis piłkarza i koszulkę z flagą zapytaliśmy dyrektora ds. komunikacji Lionela Messiego. „Nie było żadnych oświadczeń Leo teraz, ani trzy lata temu” odnoszących się do napięcia między Izraelczykami a Palestyńczykami - przekazał w mailu 18 maja 2021 r do hiszpańskojęzycznej redakcji fact-checkingowej AFP Factual.

Piłkarz nie wypowiadał się też na temat konfliktu na Bliskim Wschodzie na swoich kontach w mediach społecznościowych.

Wyszukaliśmy zdjęcie 

Przy pomocy odwróconego wyszukiwania obrazem w różnych przeglądarkach odnaleźliśmy oryginalne zdjęcie piłkarza, do którego doklejono flagę i napis „Free Palestine”. Jest m.in. na jego oficjalnej stronie. W rzeczywistości Messi trzyma czarną koszulkę z innym napisem. Zdjęcie zostało wykadrowane. W oryginalnej wersji obok piłkarza stoi burmistrz Rosario - Monica Fein, która mianowała słynnego piłkarza ambasadorem Rosario, w czasie kiedy jego rodzinne miasto ubiegało się o goszczenie Igrzysk Panamerykańskich w 2019 roku. Na koszulce widnieje logo igrzysk. 

La Pulga, bo tak często fani nazywają piłkarza, (po hiszpańsku pchła - przyp. red.), promował również kandydaturę swojego miasta na swoim kanale YouTube w marcu 2012 roku.

Bardzo podobne zdjęcia z burmistrz Rosario zostały opublikowane na przełomie grudnia 2011 i stycznia 2012 roku w różnych mediach na świecie, w tym na stronie Sport.pl. Pochodzą z uroczystości przyznania Messiemu zaszczytnego tytułu honorowego ambasadora tego miasta. Poniżej zestawiamy oba zdjęcia - po lewej oryginał, po prawej zdjęcie zmanipulowane. 

Zrzuty ekranu: po lewej z publikacji w dzienniku La Capital z 2011 r. oraz, po prawej, z posta na Facebooku z 20 maja 2021 r.

W tym przypadku zastosowany został prosty sposób na sfałszowanie treści. Z czarnej koszulki (po lewej) wymazane zostało oryginalne logo igrzysk w Rosario i w jego miejsce wklejono palestyńską flagę i napis. To prosty sposób manipulacji. Wystarczy znaleźć zdjęcie, na której znana osoba trzyma jakiś plakat czy banner i wstawić w miejsce oryginalnej treści fałszywy napis. Takie przykłady manipulacji opisaliśmy na naszej stronie w 2019 i 2020 roku.

Messi często pada ofiarą takich przeróbek. W ostatnich dniach inne zmanipulowane zdjęcie Messiego pojawiło się na jego nieoficjalnej stronie. Messi również trzyma na nim palestyńską flagę. Do zdjęcia dołączono wpis „Free Palestine ?? stop killing children”. W rzeczywistości na oryginalnym zdjęciu Messi trzyma baner internetowego sklepu z pamiątkami sportowymi i autografami piłkarzy.

Inny przypadek manipulacji wypowiedziami Messiego redakcja AFP Factual opisała w 2018 roku, w czasie kiedy w Jerozolimie miał rozegrać się mecz towarzyski pomiędzy Izraelem a Argentyną. Prezes Palestyńskiej Federacji Piłkarskiej, a zarazem były członek Rady Rewolucyjnej Jibril Fatah zaapelował wówczas do argentyńskiego piłkarza: „Messi, nie przyjeżdżaj. Nie wybielaj sobie twarzy rasizmem”. Do meczu 9 czerwca 2018 roku w Izraelu w końcu nie doszło. Został odwołany pod presją gróźb ze strony palestyńskiej. 

Przypisano wówczas piłkarzowi następujące słowa:„Jako ambasador UNICEF nie mogę grać przeciwko ludziom, którzy zabijają niewinne palestyńskie dzieci. Powinniśmy odwołać mecz, ponieważ jesteśmy ludźmi, a nie piłkarzami.” Słowa te piłkarz miał wypowiedzieć w wywiadzie dla argentyńskiej sieci telewizyjnej TyC Sports, czytamy m.in. w tweecie.

Dziennikarz TyC Sports Martin Arevalo zaprzeczył, że Messi wypowiedział te słowa dla tej stacji. Na swoim koncie na Twitterze napisał: „To, co piszesz, jest fałszywe. Messi nie rozmawiał na ten temat z żadnymi mediami, ani z TyC Sports. Relacjonuj dokładnie. 

Messi podczas tej trasy nie rozmawiał z prasą” - napisał dziennikarz 6 czerwca 2018 roku.


Piłka nożna i polityka 

Prezes palestyńskiej federacji podziękował Messiemu za rzekome wycofanie się z meczu. Dzień po decyzji o anulowaniu meczu, na konferencji prasowej Rajuba pokazał swoje zdjęcie z piłkarzem z podpisem: „Podziękowania z Palestyny dla Messsiego”. FIFA ukarała Rajuba za to 12-miesięcznym zawieszeniem i grzywną.

Jibril Rajub, prezes palestyńskiej federacji na konferencji prasowej w Ramallah dziękuje Messiemu (Fot. Abbas Momani AFP 6 czerwca 2018 )

Wniosek: publikowane w czasie eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego zdjęcie Lionela Messiego z palestyńską flaga i napisem „Wolna Palestyna” zostało zmanipulowane. Oryginalna fotografia pochodzi z 2011 roku. W rzeczywistości piłkarz trzyma koszulkę z logo Igrzysk Panamerykańskich w 2019 roku w Rosario, w Argentynie.  

الصراع الفلسطيني الإسرائيلي