Te słowa to luźna interpretacja wypowiedzi Kaddafiego

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 13/11/2020, 14:12
  • Zaktualizowane w 13/11/2020, 16:02
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: Natalia SAWKA, AFP Polska
Ponad 500 osób udostępniło grafikę z rzekomym cytatem byłego libijskiego przywódcy. Tak naprawdę Kaddafi nie mówił nic o jakichś bliżej nieokreślonych osobach, które „będą tworzyć wirusy i później sprzedawać na nie antidotum”. Mówił, że w kapitalizmie firmy robią biznes na sprzedaży leków i szczepionek, które w jego opinii powinny być bezpłatne.  

Grafika została opublikowana 11 listopada (123)  i ma ona 135 tys. wyświetleń oraz ponad 500 udostępnień.  

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 13 listopada 2020 roku

„Oni sami będą tworzyć wirusy i później sprzedawać wam antidotum. Będą udawać, że potrzebują czasu na znalezienie wyjścia z sytuacji, mimo że już dawno je znaleźli” – czytamy we wpisie. Grafika również informuje, że słowa wypowiedział Mu’ammar al-Kaddafi na 64. Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w 2009 r. 

Przemówienie w ONZ

Mu’ammar al-Kaddafi był libijskim politykiem, który władał w latach 1969-2011. W 1969 r. przeprowadził zamach stanu, który obalił monarchię. W 2011 r. nie zgodził się oddać władzy podczas protestów społecznych. Doprowadziło to do wybuchu wojny domowej. Zginął od postrzału w głowę.  

Jak się okazuje fotografia sylwetki Kaddafiego jest prawdziwa i była zrobiona 23 września 2009 r. podczas 64. Zgromadzenia Ogólnego ONZ – czyli tak jak napisał autor publikacji. Autorem zdjęcia jest Mike Segar, który fotografię zrobił dla agencji Reutera.  

Image
Zrzut ekranu ze strony Adobe Stock z 13 listopada 2020 roku

Przemówienie Kaddafiego było bardzo długie. Niektórzy piszą o rekordzie, ponieważ trwało aż półtorej godziny. Całą jego przemowę podczas zgromadzenia można odsłuchać na YouTubie. Kaddafi apelował wtedy o reformę Rady Bezpieczeństwa – jednego z sześciu głównych organów ONZ.  

Co zatem Mu’ammar al-Kaddafi dokładnie mówił na temat wirusów? Cały zapis z jego przemówienia udało nam się odnaleźć w dokumentach ONZ z 23 września 2009 roku.   

 – mówił w 2009 roku libijski polityk.  

Wirus świńskiej grypy A/H1N1, o którym wspomniał Kaddafi, wywołał epidemię w czerwcu 2009 r., która trwała do sierpnia 2010 roku. Zielona Książka, to jego dzieło, w którym zawarł on swoją oryginalną filozofię polityczną, gdzie przedstawił również swoje poglądy na demokrację. Postulował w niej odrzucenie kapitalizmu i marksistowskiej koncepcji dyktatury proletariatu.  

Cytat zawarty w dokumentach ONZ odbiega od słów, które przypisuje się Kaddafiemu w mediach społecznościowych. Cytat prawdopodobnie jest czyjąś osobistą interpretacją słów byłego libijskiego przywódcy. 

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami