Włoska policja nie solidaryzowała się z protestującymi przeciwko rządowym obostrzeniom ws. Covid-19

Prawie 600 udostępnień miało wideo przedstawiające włoskich policjantów, którzy podczas demonstracji ściągnęli hełmy. Według udostępniających, nagranie pokazuje solidarność policji z protestującymi. Film nie jest jednak aktualny – owszem był nagrywany podczas demonstracji w Turynie, ale w 2013 r.

„Włochy – Torino – Policja przeszła na stronę protestujących” – czytamy w poście opublikowanym 23 marca (1, 2).

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 25 marca 2021 roku

Na nagraniu widać jak grupa policjantów zdejmuje niebieskie kaski podczas demonstracji, a protestujący wiwatują i biją brawo.

Wideo było udostępniane również w języku niemieckim i holenderskim.

Protesty Włochów w 2013 roku

W październiku 2020 r. Włosi protestowali w Turynie przeciwko ograniczeniom rządu związanym z pandemią koronawirusa. Doszło do zamieszek, ale film udostępniany w mediach społecznościowych nie ma nic wspólnego z tym protestem.

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu w Google’u udało nam się odnaleźć dłuższą wersję tego filmu, która została opublikowana na YouTubie 9 grudnia 2013 roku przez włoski dziennik Il Fatto Quotidiano (eng. The Daily Fact). „Turyn, policjanci zdejmują kaski po starciach: ludzie na placu biją brawo” – czytamy w tytule filmu.

Sama data nagrania – 9 grudnia 2013 roku – dowodzi, że pokazana w nim demonstracja nie może mieć nic wspólnego z włoskimi protestami przeciwko ograniczeniom rządów ws. pandemii Covid-19.

Protesty, które możemy obejrzeć w filmie z 2013 r. były częścią ruchu „Forconi” (wł. Widły). Podczas kryzysu gospodarczego przedstawiciele ruchu protestowali na ulicach wielu włoskich miast m.in. przeciwko zbyt wysokim podatkom, oszczędnościom, cięciom wydatków publicznych, nadmiernej biurokracji i polityce Unii Europejskiej. Początkowo ruch składał się głównie z drobnych rolników, którzy chcieli zwrócić uwagę na kryzys w rolnictwie. O proteście w Turynie 9 grudnia 2013 r. informował brytyjski „The Guardian”.

Dlaczego policjanci zdjęli kaski?

Włoski dziennik „Il Fatto Quotidiano” w swojej relacji z demonstracji donosił, że gest policjantów był „niezwykły” i „ustanowił precedens”. Jeden z liderów ruchu, Mariano Ferro, skomentował zachowanie policjantów jako „piękny gest, że aż serce się raduje”. Jak czytamy w artykule „Il Fatto Quotidiano”, Komenda Główna Policji w Turynie zaprzeczyła, by tego typu incydent miał miejsce. Policja nie zdjęła kasków na znak solidarności, ale w „odpowiedzi na to, że została rozładowana atmosfera i z potrzeby porządku publicznego”. 

Na portalu telewizji włoskiego parlamentu udało nam się odnaleźć również nagranie przemówienia byłego ministra spraw wewnętrznych – Angelino Alfano z 12 grudnia 2013 r. na temat demonstracji w Turynie. W swojej wypowiedzi Alfano stwierdził: „gest zdjęcia kasków przez policjantów zapewniających porządek publiczny, zdarzył się kiedy napięcie już opadło. To jest coś, co zdarzyło się też w innych okolicznościach i przedstawiać to jako okazanie solidarności wobec manifestantów nie jest czymś arbitralnym, ale jest także  brakiem szacunku wobec funkcjonariuszy, którzy codziennie walczą na pierwszej linii frontu”.

Image
Zrzut ekranu z portalu telewizji włoskiego parlamentu. Nagranie przemówienia byłego ministra spraw wewnętrznych – Angelino Alfano z 12 grudnia 2013 roku

Wniosek: nagranie udostępnione na Facebooku pochodzi ze znacznie starszego wiecu, który miał miejsce w grudniu 2013 roku. Film nie dowodzi, że policjanci „przeszli na stronę protestujących”, którzy wyrażali niechęć wobec obostrzeń  związanym z pandemią.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami