Amerykański prezydent Joe Biden nie przypiął medalu na plecach weterana wojny wietnamskiej

Oryginalne nagranie nie pozostawia wątpliwości, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zawiesił odznaczenie na szyi weterana wojny w Wietnamie w taki sposób, że medal leży na piersi mężczyzny. Wideo przeczy krążącym od 6 lipca 2022 roku postom na Facebooku z dołączonym słabej jakości, przemontowanym wideo, które ma pokazywać, że Biden rzekomo zawiesił medal na plecach. Fałszywe twierdzenia miały tysiące udostępnień w wielu językach na świecie, również i w Polsce, wpisując się w krążąca w mediach społecznościowych narrację, że Biden jest niezdolny do pełnienia swych obowiązków jako przywódca Ameryki.

Niewyraźne nagranie zyskało na Twitterze blisko 200 retweetów a na Facebooku ponad 100 udostępnień. Użytkownik tej sieci społecznościowej w opisie filmu napisał 9 lipca :„Joe Biden zawiesza medal na plecach mężczyzny. Prezydent, który ma dostęp do walizki z kodami nuklearnymi”.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka zrobiony 11 lipca 2022 r. Czerwone kreski pochodzą od AFP

Post z tym samym nagraniem opublikowany przez użytkownika w Serbii zyskał cztery tysiące udostępnień w ciągu kilku dni. Nagranie popularne było również wśród rumuńskich, węgierskich czy też niemieckojęzycznych internautów. Niektórzy udostęniali dalej nagranie, które pojawiło się 5 lipca na TikToku za pośrednictwem użytkownika @vasilije_4445 i które zyskało 21 tys. polubień w ciągu 4 dni.

Komentujący pod filmem użytkownicy nie zostawiali na prezydencie suchej nitki. Pisali: „On nawet nie wie, że jest prezydentem.” - napisał jeden z nich. „Weteran też nie zauważył, więc towarzystwo niezłe...” - dodał inny.

Co innego jednak ukazuje oryginalne nagranie z całej uroczystości transmitowanej na żywo przez US TV networks. Widać wyraźnie, że Biden zawiesza odznaczenie w taki sposób, że medal zwisa pod broda mężczyzny.

Oryginalne nagranie z uroczystości dowodzi, że twierdzenie jest fałszywe

Według strony Congressional Medal of Honor Society, Medal Honoru jest najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojskowym. Jest przyznawany tym, którzy wyróżnili się aktami bohaterstwa i męstwa w walce.

Biały Dom ogłosił 27 czerwca 2022 roku, że 5 lipca prezydent Joe Biden wręczy Medal Honoru czterem żołnierzom armii amerykańskiej, którzy walczyli w wojnie wietnamskiej, w tym Dwightowi W. Birdwellowi, którego postać widać w krótkim nagraniu udostępnianym przez użytkowników Facebooka. W komunikacie Białego Domu napisano, że „Birdwell znajdując się pod ciężkim ostrzałem w walkach pod Sajgonem przeniósł rannego dowódcę czołgu w bezpieczne miejsce. (...) kontynuował walkę dopóki sam nie został ranny w twarz i tułów. Odmówił jednak ewakuacji mimo otrzymanych ran i poprowadził do walki małą grupę żołnierzy”

Uroczystość, która odbyła się w Białym Domu, transmitowało na żywo wiele stacji telewizyjnych, m.in. C-SPAN i PBS. Krótsze relacje z uroczystości zamieściły również główne amerykańskie media tu i tu. Jest też dostępna na YouTube.

W relacji na żywo Birdwell został wymieniony z nazwiska i poproszony na scenę na moment dekoracji. To ten sam mężczyzna z krótszego nagrania dołączonego do fałszywych postów na Facebooku.

Z nagrania dołączonego do postów na Facebooku usunięty został krótki fragment, który pokazuje moment podania medalu prezydentowi, chwilę kiedy Biden podchodzi do Birdwella od tyłu i samą dekorację weterana czyli to, w jaki sposób że zawiesza on medal pod brodą. W 29:04 streamu PBS zamieszczonego na YouTube wyraźnie widać, że prezydent zakłada medal we właściwy sposób:

Fotograf AFP który był obecny podczas uroczystości w Białym Domu uchwycił moment dekoracji i chwilę, kiedy prezydent Biden zawiesza medal na piersi weterana, pod jego brodą:

Image
Prezydent USA Joe Biden wręcza Medal Honoru weteranowi wojny wietnamskiej Dwightowi W. Birdwellowi podczas uroczystości w Białym Domu 5 lipca 2022 r. ( AFP / SAUL LOEB)

W krótkim nagraniu widzimy, że Biden prawidłowo umieszcza medal pod brodą, po czym zapina zapinkę od niebieskiej wstążki na plecach, a następnie poklepuje mężczyznę po ramieniu, a kiedy Birdwell odwraca się w stronę prezydenta i kamer, ściska jego dłoń w geście gratulacji.

Wideo to jest niskiej jakości, dlatego też złoty medal nie jest wyraźnie widoczny - zlewa się z wielobarwnym krawatem weterana. Jednak dokładna analiza nagrania z krążącym w sieci pociętym fragmencie ceremonii, pokazuje, że medal leży na piersi Birdwella, a nie na jego plecach, jak twierdzą autorzy fałszywych postów. Zrzut ekranu oryginalnego materiału filmowego z PBS pokazuje wyraźnie, że medal jest poprawnie zawieszony i nie leży na karku. Poniżej zestawienie słabej jakości, pociętego materiału filmowego (po lewej) z ujęciem z kanału PBS (po prawej), Medal zaznaczony w kółeczku przez AFP:

Image
Zrzuty ekranu z nagrania w postach na Facebooku (po lewej) oraz z materiału filmowego z kanału PBS (po prawej) zrobione 8 lipca, 2022 r. Zielone kółeczka pochodzą od AFP.

Użytkownicy mediów społecznościowych chętnie powielają krążącą na świecie narrację, że Biden jest niezdolny do pełnienia swych obowiązków jako przywódca Ameryki. AFP weryfikowała w przeszłości kilka podobnych treści ( 1, 2 , 3 ).

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami