Fałszywe posty o "mistrzyni świata w seksie" udostępniane w ramach antyukraińskiej propagandy

Po inwazji wojsk Putina na Ukrainę w lutym 2022 roku w mediach społecznościowych zaczęła szerzyć się fala dezinformacji przedstawiających Ukrainę jako kraj "zdemoralizowany". W tym kontekście na początku kwietnia 2024 roku, internauci udostępniali fałszywe posty z fotografią ukazującą Ukrainkę, która rzekomo wygrała zawody w wydarzeniu o nazwie "World Sex Championship". Tym samym wywołała oburzenie wśród komentujących, którzy obrażali Ukrainę i jej obywateli. Nie jest to jednak prawda - zarówno kobieta na zdjęciu, jak i organizatorzy wydarzenia przekazali agencji AFP, że kobieta jest Szwedką. Fotografia została przycięta tak, by wprowadzić użytkowników w błąd, sprawiając wrażenie, że kobieta owinięta jest flagą ukraińską, a nie szwedzką. 

"Wielki sukces Ukrainy! Ukrainka Olesya Prikhodko (etap Nausi Love) została mistrzynią świata w seksie wśród kobiet" - czytamy w poście udostępnionym na platformie X, który został opatrzony zdjęciem uśmiechniętej kobiety owiniętej niebiesko-żółtą flagą. Takie publikacje były udostępniane na Facebooku, również w języku bułgarskim, czeskim, słowackim, angielskim i francuskim.

Publikacja została także udostępniona na portalu pravda-en.com, gdzie zamiast portretu kobiety wstawiono twarz prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego. Strona ta jest częścią skoordynowanej sieci, która rozpowszechnia rosyjską propagandę w Europie i w Stanach Zjednoczonych - jak podaje francuska agencja rządowa Viginum, która zwalcza zagraniczną ingerencję cyfrową (link archiwalny).

Image
Zrzut ekranu z portalu X wykonany 5 maja 2024 roku

Szwedka, nie Ukrainka

Dzięki metodzie odwrotnego wyszukiwania obrazów oraz słów kluczowych, agencja AFP odnalazła oryginalne zdjęcie na stronie organizacji o nazwie "Szwedzka Federacja Seksu" (link zarchiwizowany). "Z dumą ogłaszamy zwycięzców pierwszych Mistrzostw Świata w Seksie w 2024 roku" - czytamy w wyskakującym okienku. W komunikacie dodano, że mistrzynią w kategorii kobiet jest "Nausi Love (Szwecja)" i dodano do niego link  odsyłający do konta na portalu X.

Jeśli porównamy oryginalne zdjęcie z tym, które zawiera  fałszywe przesłanie, możemy w szerszym kadrze rozpoznać szwedzką flagę. Jest niebiesko-żółta, podobnie jak flaga Ukrainy, ale jej wzór jest inny:

Image
Po lewej zrzut ekranu z konta X powiązanego z wydarzeniem; po prawej przycięta wersja udostępniona z fałszywymi twierdzeniami. Wykonano 26 kwietnia 2024 roku.

Nausi Love na swojej stronie przedstawia się jako "profesjonalna pracownica seksualna, eskortka i modelka". Możemy też przeczytać, że kobieta "biegle mówi po szwedzku i angielsku". Agencja AFP skontaktowała się z nią za pośrednictwem emaila podanego na jej stronie.

"Nie jestem ani Ukrainką ani Rosjanką. Nie mam ukraińskich ani rosyjskich korzeni" - odpowiedziała w emailu 25 kwietnia 2024 roku. "Mam tylko szwedzkie obywatelstwo. Oprócz tego mam duńskie, fińskie, norweskie i żydowskie korzenie" - dodała.

Niektóre posty w mediach społecznościowych twierdzą również, że jej prawdziwe nazwisko to Olesia Prykhodko. "Nie, to nie jest moje nazwisko" - przekazała agencji AFP w innym emailu z 30 kwietnia 2024 roku.

"Nausi Love jest obywatelką Szwecji" - przekazała agencji AFP Szwedzka Federacja Seksualna 25 kwietnia 2024 roku.

Podcast RFI na temat dezinformacji również obalił te fałszywe twierdzenia. 

W czerwcu 2023 roku agencja AFP obaliła twierdzenia, jakoby Szwecja oficjalnie uznała seks za sport. Jak wyjaśnił nasz artykuł weryfikujący fakty, "Szwedzka Federacja Seksu" określa siebie jako "jedyną organizację na świecie, dla której seks to sport" (zarchiwizowany link), Możemy także przeczytać, że "jako pierwsza na świecie zorganizowała Mistrzostwa Świata w Seksie". Jednak Szwedzka Federacja Sportowa nie uznaje Szwedzkiej Federacji Seksualnej, więc mistrzostw nie można uznać za oficjalną dyscyplinę sportową. 

Narracje dezinformacyjne wymierzone w Ukraińców

Według Mileny Yakimovej, adiunktki socjologii na Uniwersytecie Sofijskim i członkini Fundacji Studiów Humanistycznych i Społecznych, think tanku z siedzibą w Sofii, która monitoruje rosyjską i antyunijną propagandę, ukraińskie kobiety są częstym celem dezinformacji. Według niej, jedną z popularnych narracji dezinformacyjnych jest to, że ukraińskie kobiety "są zdeprawowane oraz skorumpowane i że przyjechały, by uwodzić mężczyzn" - powiedziała w rozmowie telefonicznej 26 kwietnia 2024 roku.

AFP obaliła podobne fałszywe twierdzenia dotyczące Julii Nawalnej - wdowy po Aleksieju Nawalnym, który zmarł w rosyjskim więzieniu 16 lutego 2024 roku. Inne dotyczyły przywódców Ukrainy i Unii Europejskiej

Listę wszystkich naszych artykułów dotyczących fałszywych twierdzeń związanych z wojną Rosji na Ukrainie można znaleźć w języku polskim tutaj i w języku angielskim tutaj.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami