
Wpisy o tym, że w 2025 roku Włochy Georgii Meloni „zakazały” małżeństw osób tej samej płci, są fałszywe
- Opublikowano 02/04/2025, 13:22
- Przeczytasz w ciągu 4 minut
- Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„We Włoszech zakazano małżeństw homoseksualnych. Brawo!!!!!!” – głosił wpis na Facebooku z kolażem dwóch zdjęć – jedno przedstawia premier Włoch Giorgię Meloni, liderkę skrajnie prawicowej partii Bracia Włoscy, drugie przekreśloną tęczową flagę LGBTQI+.
Do niektórych postów w języku polskim dołączone było pytanie: „Czy popierasz tą decyzje?” [pisownia posta oryginalna przyp. red.]
Konto na X popierające konserwatywnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w walce o fotel prezydencki o nazwie „Popieram Karola Nawrockiego” w nadchodzących majowych wyborach, opublikowało ten sam wpis trzy razy w ciągu jednego miesiąca: 4, 14 i 25 marca. Każdy wpis zyskał ponad 500 udostępnień.
Prawicowa publicystka Dorota Kania doniosła na swoim koncie na Facebooku „o zakazie”. Niektórzy użytkownicy Facebooka udostępnili zrzut ekranu z publikacji na X z 3 marca z tą samą fałszywą treścią, która została już usunięta z tego konta.
Do chwili obecnej należąca do UE Polska, w której większość społeczeństwa deklaruje się jako katolicy, nie wprowadziła ani małżeństw ani związków partnerskich osób tej samej płci.
Platforma Obywatelska, partia premiera Donalda Tuska, stojąca na czele koalicji rządzącej zobowiązywała sie w czasie kampanii wyborczej w 2023 roku do wprowadzenia ustawy legalizującej związki osób tej samej płci.
Sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu ugrupowania będące w opozycji: PiS i skrajnie prawicowa Konfederacja. Nawrocki, który spotkał się 20 marca w Brukselii z premier Włoch, już na początku swojej kampani zapowiedział, że jako przyszły prezydent „nie podpisałby ustawy o związkach partnerskich”.

Posty mówiące o tym, że we Włoszech rząd Georgii Meloni „zakazał” małżeństw osób tej samej płci w 2025 r są fałszywe.
W rzeczywistości, o ile związki partnerskie osób tej samej płci zostały zalegalizowane we Włoszech w 2016 roku, małżeństwa osób tej samej płci nigdy nie zostały wprowadzone w tym kraju (zarchiwizowany link tutaj).
Według oficjalnych statystyk rządowych w 2022 roku zarejestrowanych zostało 2 813 związków partnerskich osób tej samej płci, a w 2023 roku zawarto ich 3 019.
Agencja AFP nie znalazła również żadnych dowodów świadczących o tym, że rząd premier Meloni nosi się z uchyleniem obowiązującej ustawy o związkach partnerskich osób tej samej płci.
Małżeństwa nie zostały ostatnio „zakazane”
Odwrotne wyszukiwanie obrazów kolażu obu zdjęć ujawniło, że podobne fałszywe doniesienie zostało opublikowane w języku hiszpańskim na Instagramie 3 marca 2025 roku oraz na platformie X w języku angielskim.
We wpisie w języku hiszpańskim można przeczytać, że sytuacja rodzin LGBTQ+ we Włoszech skomplikowała się ostatnio po tym, jak włoscy ustawodawcy rozszerzyli zakaz macierzyństwa zastępczego na pary, które skorzystają z surogacji za granicą, mimo ostrzeżeń, że takie rozwiązanie narusza prawa dziecka (zarchiwizowany link tutaj).
Przyjęta przez Senat ustawa, która wywołała duże kontrowersje, oznacza, że Włosi, którzy zdecydują się na macierzyństwo zastępcze w innym kraju, mogą podlegać karze po powrocie do domu.
Jej orędowniczką była Meloni, która w 2022 roku wygrała wybory dzięki nacjonalistycznej kampanii, promującej tradycyjne wartości rodzinne, a sama o sobie mówiła „Jestem Giorgia, jestem kobietą, jestem matką, jestem chrześcijanką”.
Przeszukaliśmy internet pod kątem informacji o ewentualnym zakazie małżeństw osób tej samej płci we Włoszech, używając słów kluczowych w języku angielskim i ich odpowiedników w języku włoskim, ale nie znaleźliśmy żadnych artykułów na temat proponowanych przepisów zakazujących takich małżeństw lub związków partnerskich.
Przeszukaliśmy również stronę internetową włoskiego parlamentu w poszukiwaniu wzmianek o ustawodawstwie dotyczącym małżeństw osób tej samej płci i związków partnerskich (zarchiwizowany link tutaj) i nie znaleźliśmy żadnego nowego projektu ustawy.
Arcigay, największa włoska organizacja LGBTQI+, potwierdziła w mailu do AFP, że małżeństwa osób tej samej płci nie zostały ostatnio „zakazane” w tym państwie członkowskim UE.
„We Włoszech nigdy nie mieliśmy prawa dotyczącego małżeństw osób tej samej płci. Mamy tylko związki partnerskie dla par tej samej płci” – powiedział Vincenzo Brana rzecznik prasowy organizacji w mailu z 1 kwietnia.
Do kwietnia 2025 roku na świecie było około 40 państw, w których małżeństwa osób tej samej płci były prawnie dozwolone (zarchiwizowane linki tutaj i tutaj).
Jako pierwsza na małżeństwa osób tej samej płci zezwoliła w kwietniu 2001 roku Holandia. Od tego czasu jej śladem poszło 21 innych państw europejskich: Andora, Austria, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Luksemburg, Księstwo Liechtensteinu, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania (zarchiwizowany link tutaj).
Na zawieranie związków partnerskich przez osoby tej samej płci, lecz nie na małżeństwa osób tej samej płci, oprócz Włoch, zezwoliło kilka innych państw europejskich m.in. Chorwacja, Czechy, Cypr, Łotwa, Księstwo Monako, Węgry.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami