
Film z obchodów święta Eid al-Fitr w Mediolanie krąży w sieci jako nagranie z Polski
- Opublikowano 09/04/2025, 17:41
- Przeczytasz w ciągu 7 minut
- Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„Warszawa, Ursynów. Niedziela 30.03.2025 r. #nachodźcy Cieszycie się?” – czytamy w postach na Facebooku (tutaj i tutaj ) zamieszczonych po 2 kwietnia 2025 roku, wraz z krótkim filmem ukazującym setki mężczyzn zgromadzonych na modlitwie na terenie sportowym w pobliżu bloków mieszkalnych, wsłuchanych w śpiew muezzina. Niektórzy mają przed sobą rozłożone dywaniki do modlitwy. Ten sam film zyskał 430 udostępnień na X, na koncie, które już wcześniej rozpowszechniało fałszywe treści zweryfikowane przez AFP tutaj, tutaj i tutaj.
Ten sam film pojawił się także na Telegramie 1 kwietnia, na koncie o nazwie „Wiadomości Czasów Ostatecznych”, którego niektóre posty o antyukraińskiej i antyunijnej narracji AFP w przeszłości weryfikowała (tutaj, tutaj, tutaj). Konto to jest wymienione w raporcie DFRLab (Digital Forensic Research Lab - organizacja Rady Północnoatlantyckiej badająca ekosystem informacji i dezinformacji) jako „kanał rozpowszechniający antyuchodźczą dezinformację” oraz w badaniu na temat odporności na dezinformację w krajach Europy środkowo-wschodniej w 2024 roku (zarchiwizowane linki tutaj i tutaj).
Dołączony do postów hasztag #nachodźcy – słowo oznaczające pogardliwie migranta jako okupanta – często pojawia się w prawicowych i skrajnie prawicowych mediach społecznościowych.
Film wywołał komentarze polityczne w związku z wyborami prezydenckimi w Polsce 18 maja. „Ludzie ciągle głosują na PO-PiS i ciągle oczekują innych efektów. Rozsądek zdrowego człowieka podpowiada że czas najwyższy to przerwać i wybrać kogoś spoza tego układu” – napisał użytkownik w odniesieniu do proeuropejskiego kandydata rządzącej Platformy Obywatelskiej, Rafała Trzaskowskiego, (który według ostatnich sondaży może liczyć na 33 do 35 procent głosów) i do konserwatywnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Karola Nawrockiego (19 do 23%).
Jeśli nie, to w Polsce niedługo „trzeba będzie budować meczety” – napisał inny użytkownik a jeszcze inny dodał, że najlepszym „wyborem” jest Grzegorz Braun, europoseł znany z radykalnych wypowiedzi, jeden ze skrajnie prawicowych kandydatów, który w sondażach może liczyć na niewiele ponad jeden procent głosów (zarchiwizowany link).
Kolejny komentujący napisał że „największe szanse ma Mentzen by wejść do drugiej tury” – w odniesieniu do najsilnieszego kandydata skrajnej prawicy Sławomira Mentzena z Konfederacji, który może liczyć na ok. 19 procent poparcia.
Kandydaci skrajnej prawicy często używają w swojej kampanii wyborczej antyuchodźczej i antyislamskiej retoryki. Mentzen wykorzystał viralowe nagrania pokazujące modlących się 30 marca muzułmanów w Gdańsku lub Wrocławiu, aby wezwać na X do natychmiastowego zamknięcia polskich granic „dla imigrantów z państw muzułmańskich” i deportacji migrantów „zamiast próbować ich integracji”.
Filmiki z obchodów święta Eid al-Fitr w Polsce udostępniły również osoby związane z PiSem (tutaj), pojawiły się one również w spocie wyborczym Nawrockiego.
Jednak filmik udostępniany z opisem, że przedstawia modlitwę muzułmanów w Warszawie tak naprawdę nie ma nic wspólnego ze stolicą Polski. Pokazuje obchody Eid al-Fitr zorganizowane w ośrodku sportowym w Mediolanie, we Włoszech.

Geolokalizacja potwierdza, że film nagrano w Mediolanie
W „notatkach społecznościowych” pod postem na X czytamy że nagranie pochodzi z Mediolanu. Przeszukaliśmy internet pod kątem modlitwy na koniec Ramadanu w Mediolanie, używając słów kluczowych w języku włoskim „preghiera per la fine del ramadan milano” i znaleźliśmy kilka artykułów, między innymi publikację gazety Corriera della Sera z 2019 r., pokazujący podobne miejsce z dokładnym adresem ośrodka sportowego – Centro Sportivo Sant'Ambrogio przy Via Enrico De Nico w Mediolanie – gdzie, jak czytamy w artykule, społeczność islamska Mediolanu zbiera się na „modlitwę na zakończenie Ramadanu, świętego miesiąca postu, który muzułmanie poświęcają na modlitwę, medytacje i samodyscyplinę”. Zdjęcia z obchodów święta w 2022 roku można znaleźć w internecie.
Dysponując adresem centrum sportowego, mogliśmy z łatwością zlokalizować miejsce, gdzie film został nakręcony i potwierdzić, że wideo nie pochodzi z Polski, z Warszawy, jak twierdzi się w postach. Poniżej widoczne są dwie niebieskie hale pneumatyczne i ten sam sześciopiętrowy budynek mieszkalny w Mediolanie.

Wyszukaliśmy nagranie korzystając z narzędzia InVID WeVerify, współtworzonego przez AFP, które umożliwia wsteczne wyszukiwanie obrazu. Okazało się, że ten sam film opublikowali użytkownicy w języku arabskim (tutaj), a także w języku włoskim na fejsbukowym profilu skrajnie prawicowego lidera włoskiej Ligi Matteo Salviniego oraz na koncie na platformie X należącym do Silvii Sardone, radnej miejskiej Mediolanu i europosłanki z tej samej Ligi (dawniej Ligi Północnej).

Reakcja Ligi
Wśród wyników wyszukiwania według słów kluczowych znaleźliśmy również informację, że podobny film z modlitwy został wyemitowany w popularnym programie telewizyjnym Mattino Cinque na kanale Mediaset international, międzynarodowym włoskojęzycznym kanale telewizyjnym.
Gościem tego programu telewizyjnego 31 marca była wspomniana już Silvia Sardone, która ostro zareagowała na modlitwy w dzielnicy Barona w Mediolanie, gdzie znajduje się centrum sportowe i gdzie 30 marca modliły się tysiące muzułmanów, jak czytamy w doniesieniach prasowych. W 2:30 minucie programu pojawiają się te same ujęcia z modlitwy w Mediolanie (zarchiwizowany link), pokazujące te same niebieskie balony sportowe, jakie widać w filmie dołączonym do postów z fałszywym opisem krążącym w polskich mediach społecznościowych.

Na swoim profilu na Facebooku i na swoim koncie na Instagramie Sardone opublikowała więcej zdjęć i filmów z tego samego wydarzenia.
Rada miejska Mediolanu potwierdza
Zapytana przez agencję AFP o to wydarzenie, Martina Riva, zastępczyni mera Mediolanu ds. sportu i turystyki, potwierdziła, że nagranie przedstawia modlitwę kończącą Ramadan w Mediolanie i nie ma nic wspólnego z Warszawą.
„Potwierdzam, że 30 marca gościliśmy społeczność muzułmańską Mediolanu w Miejskim Centrum Sportu De Nicola, znajdującym się przy ulicy Enrico De Nicola 3, z okazji modlitwy na zakończenie Ramadanu” – napisała 8 kwietnia w e-mailu do agencji AFP Carlotta Perrotta z działu zastępczyni mera Mediolanu.
Muzułmański Związek Religijny w RP szacuje, że obecnie w Polsce żyje około 60 tysięcy muzułmanów, co potwierdzają oficjalne statystyki z 2023 roku.
Migranci w Polsce są częstym celem dezinformacji. AFP obaliła w przeszłości kilka fałszywych publikacji na ten temat tutaj, tutaj i tutaj.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami