Zdjęcie transpłciowej pływaczki Lii Thomas zostało przerobione cyfrowo

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu odrzucił 12 czerwca 2024 roku skargę amerykańskiej transpłciowej pływaczki Lii Thomas na decyzję World Aquatics zabraniającą osobom po tranzycji rywalizacji w kategorii kobiet. Decyzja ta oznacza, że Thomas nie wystartuje w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. W tym kontekście, w mediach społecznościowych, między innymi na Facebooku, zaczęło krążyć przerobione zdjęcie, które sugeruje, że powodem decyzji są męskie genitalia, które zostały cyfrowo doklejone do zdjęcia. AFP odnalazła w archiwum agencji Getty Images oryginalną fotografię, która posłużyła do przeróbki i wygląda ona inaczej.

„Tej genialnej pływaczki ( Lia Thomas ) niestety nie zobaczymy na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Ciekawe dlaczego????” – czytamy w opisie do zdjęcia opublikowanego 14 lipca 2024 roku w poście na Facebooku. Niektóre posty cieszyły się dużym powodzeniem w sieci, tak jak ten wpis 12 lipca z tym samym zdjęciem, który zyskał 885 udostępnień i ponad 2 tys. komentarzy w ciągu kilku dni. Zdjęcie było również publikowane w serwisie X i na Telegramie w kontekście rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z przerobionym cyfrowo zdjęciem. Czerwone przekreślenia dodane przez AFP 18/07/2024 r.

Podobne zdjęcie pojawiło się wcześniej wśród greckich użytkowników Facebooka. 

Zdjęcie w postach przedstawia Lię Thomas z wyraźnie widocznymi męskimi genitaliami.

Jednakże zdjęcie to zostało przerobione. AFP odnalazła w archiwum agencji Getty Images oryginalną fotografię z 2019 roku, która posłużyła do fotomontażu.

Oryginalna fotografia agencji Getty Images

Zdjęcie wyszukaliśmy przy pomocy technik odwrotnego wyszukiwania obrazem, co doprowadziło nas do oryginału opublikowanego (zarchiwizowany link tutaj) w bazie agencji fotograficznej Getty Images 16 listopada 2019 roku z opisem, że przedstawia ówczesnego Willa Thomasa podczas rywalizacji „przeciwko drużynie Brown Bears w basenie Sheerr na kampusie Uniwersytetu Pensylwanii w listopadzie 16 grudnia 2019 r. w Filadelfii.” 

Image
Zrzut ekranu ze strony agencji Getty Images z oryginalnym zdjęciem wykonany przez AFP 15/07/2024.

Fotograf Getty Images Hunter Martin uchwycił Thomasa w kilku innych momentach tego samego dnia, co pokazujemy na poniższych zrzutach ekranu. 

Image
Zrzut ekranu ze strony agencji Getty Images z innymi zdjęciemi Thomasa wykonany przez AFP 15/07/2024.

Lea Thomas to amerykańska pływaczka, która w 2022 roku została pierwszą otwarcie transpłciową sportsmenką, która wygrała mistrzostwa pływackie United States National Collegiate Athletic Association (NCAA) (archiwum tutaj).

W styczniu 2024 roku Thomas podjeła kroki prawne w walce o dopuszczenie jej do startu w kobiecych kategoriach (zarchiwizowany link tutaj). Próbowała unieważnić głosowanie World Aquatics (WA) z 2022 r., które uniemożliwiało transpłciowym kobietom udział w najważniejszych zawodach kobiecych, jeśli przeszły przez jakikolwiek etap męskiego dojrzewania płciowego (zarchiwizowany link tutaj). 

Jednakże Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu nie stanął w sporze po stronie pływaczki i orzekł, że Thomas nie jest obecnie uprawniona do startowania w imprezach najwyższej rangi organizowanych przez Światową Federację Pływania (WA) lub USA Swimming, w tym w Igrzyskach Olimpijskich we Francji. 

Obecność lub brak męskich genitaliów nie należą do kryteriów Światowej Federacji Pływania decydujących o dopuszczeniu do startowania w kobiecych kategoriach. Pływakom, którzy zostali określeni po urodzeniu jako płeć męska pozwala się na udział w zawodach sportowych dla kobiet jedynie w przypadku osób, które w ogóle nie przeszły okresu dojrzewania lub przeszły tranzycję przed ukończeniem 12. roku życia i nie miały podwyższonego poziomu testosteronu. 

Orzeczenie jest niemerytoryczne, gdyż zostało podjęte na podstawie kwestii proceduralnych: Thomas nie zarejestrowała się w żadnych zawodach World Aquatics i nie jest już członkiem US Swimming, więc jej prawo do zakwestionowania zasad zostało uznane za nieważne.

W sierpniu 2023 roku Światowa Federacja Sportów Wodnych ogłosiła, że na Mistrzostwach Świata w Pływaniu w Berlinie wprowadzi kategorię „otwartą” dla zawodników transpłciowych. Jednak plan ten nie doszedł do skutku ze względu na brak chętnych.

W Polsce, środowiska LGBT które od lat walczą o przyjęcie ustawy o związkach partnerskich są częstym tematem dezinformacji. AFP Sprawdzam obaliło szereg fałszywych przekazów na ten temat (tutaj), m.in. zmanipulowane obrazy dotyczące papieża Franciszka i polskiego wojska ( tutaj i tutaj). 

 

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami