Film Jessego Ventury nie jest wiarygodny i przedstawia spiskową narrację

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wideo sugeruje, że grupa Bilderberg wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ) dąży do „medycznej tyranii” nad światem. Jednym z ich instrumentów mają być szczepionki, które według autora, przyczynią się w przyszłości do unicestwienia 90 proc. populacji. To nieprawda, zawarte w filmie tezy nie mają odzwierciedlenia w faktach.

„Gdy populacja ziemi staje się zbyt liczna rozwiązaniem jest jej obniżenie” – słyszymy w wideo opublikowanym 26 stycznia. Od tego czasu materiał udostępniło ponad 11 tys. osób.

Zrzut ekranu z Facebooka z 17 lutego 2021 roku

Ventura to emerytowany wrestler, były aktor oraz gubernator stanu Minnesota. Jest autorem serii filmów „Conspiracy Theory with Jesse Ventura”. Film o grupie Bilderberg ma być jednym z odcinków pierwszego sezonu tej serii. „Jesse Ventura i jego zespół śledczy zagłębiają się w zakulisowe działania rządu. To, co ujawni będzie szokujące i wzbudzające podziw. Nadal jednak będziesz musiał sam zdecydować w co będziesz chciał wierzyć” – czytamy w zapowiedzi, umieszczonej m.in. na  portalu IMDB, największej internetowej bazie na temat filmów.

Jesse Ventura fot. Brendan Smialowski AFP

Udostępniony na Facebooku odcinek powstał w 2009 roku. Ventura rozmawia ze znanym propagatorem teorii spiskowych Alexem Jonesem, który twierdzi, że zarówno w Ameryce, jak i na całym świecie wprowadza się „medyczną tyranię”. Jej celem jest zmuszanie ludzkości do szczepień. Za te działania odpowiedzialne mają być Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), którymi ma sterować grupa Bilderberg.

Alex Jones to skrajnie prawicowy popularyzator teorii spiskowych, którymi chętnie dzielił się w mediach społecznościowych zwłaszcza w czasie pandemii Covid-19. W maju 2019 r. Facebook zablokował jego działalność na portalu. Wcześniej Jonesa zablokowały również Twitter, YouTube, Apple Music oraz Spotify.

Jones później dodaje, że grupa Bilderberg dąży do „światowej dyktatury, by rozpocząć program depopulacji”. – Wykorzystają do tego medycynę, dlatego tak ważna jest kwestia szczepionek, wiele z nich wywołuje silne efekty uboczne. Zabijają nas powoli, mówią na to «delikatna śmierć».

Kolejną osobą, z którą rozmawia Ventura jest Rima E. Laibow, prezeską fundacji o nazwie Natural Solutions. Od 50 lat praktykuje ona medycynę naturalną „wolną od leków” (1, 2, 3). Jej instytut znajduje się w Panamie.

Kobieta nie mieszka w Ameryce, bo – jak mówi – nie czuje się bezpiecznie w swoim kraju. Boi się, że niedługo rozpocznie się akcja szczepień „nazywanych dobrowolnymi”. Według niej Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że na świecie jest o 90 proc. za dużo ludzi. Twierdzi, że „od lat 70. opracowywane są szczepionki, które nas sterylizują”.

Według osób wierzących w teorie spiskowe, film jest dowodem na to, że szczepienia przeciw Covid-19 to zaplanowana akcja sterylizacji ludzkości. „Szczepienia są, obozy powstają we wszystkich krajach, ludzie się buntują to nie przypadek to ludobójstwo” – pisała w komentarzach jedna z użytkowniczek

Spotkania grupy Bilderberg

Grupa Bilderberg to międzynarodowe stowarzyszenie osób, które spotyka się co roku od 1954 r. za zamkniętymi drzwiami. Została stworzona jako forum wspierania dialogu między Europą a Ameryka Północną. Według uczestników, spotkania to nieformalne dyskusje o kluczowych problemach świata np. o globalnym ociepleniu, przyszłości kapitalizmu, sztucznej inteligencji czy Brexicie.

Uczestników obowiązuje tzw. reguła Chatham House, która zezwala na upublicznianie informacji ze spotkań, pod warunkiem, że nie ujawnią od kogo one pochodzą.

W spotkaniach biorą udział najwyższej rangi politycy (premierzy, ministrowie, przedstawiciele monarchii), ale także członkowie zarządów wielkich instytucji międzynarodowych, banków i korporacji. W spotkaniach brali udział były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, były minister finansów Jacek Rostowski czy były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W 2019 r. jednym z uczestników spotkania był również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Tajny charakter grupy przyczynił się do powstania wielu teorii spiskowych na jej temat, o czym grupa Bilderberg przyznaje na swojej stronie: „spotkania grupy Bilderberg często były celem protestów antyglobalistów. Zwolennicy teorii spiskowych snuli różne oskarżenia na temat celu naszych spotkań. Mimo że twierdzenia te nie mają żadnej wartości merytorycznej, to z przykrością zauważamy, że wiele z nich nadal zdobywa popularność w sieci i mediach społecznościowych”.

Zrzut ekranu ze strony grupy Bilderberg 17 lutego 2021 roku

Jednak zdaniem prof. Martina Parkera z Uniwersytetu Leicester – zwolennicy teorii spiskowych upatrują konspiracji nie tam gdzie trzeba, bo spotkania grupy to po prostu zwykły „klub wzajemnej adoracji” – pisał na portalu „The Conversation” skupiającym opinie akademików i naukowców.

Tak naprawdę nie ma podstaw, by uważać, że grupa Bilderberg dąży do „medycznej tyranii” i depopulacji ludzkości przy wykorzystaniu ONZ i WHO. Agencja informacyjna Agence France-Presse (AFP) nie znalazła żadnych wiarygodnych informacji, które mogłyby potwierdzić tę teorię.

WHO i ONZ planują światową depopulację - Fałsz

Szacuje się, że na świecie jest ponad 7,794 mld ludzi. Według ONZ w 2030 populacja osiągnie 8,548 mld, a w 2050 r. 9,735 mld. Szacunki Organizacji Narodów Zjednoczonych na 2100 r. wskazywały, że na świecie będzie żyło 10,875 mld osób, jednak według najnowszego badania naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle opublikowanego w prestiżowym piśmie „The Lancet” liczba ludzi w tym roku sięgnie 8,79 mld – o dwa miliardy mniej niż dotychczas przewidywano.

Liczba ludności w latach 2020-2050, zrzut ekranu ze strony ONZ, 17 lutego 2021 roku
Liczba ludności w latach 2065-2100, zrzut ekranu ze strony ONZ, 17 lutego 2021 roku

W ponad 20 krajach - w tym w Japonii, Hiszpanii, Włoszech, Tajlandii, Portugalii, Korei Południowej i Polsce – liczba ludzi zmniejszy się co najmniej o połowę. 

Jak podsumowano w badaniu, w przypadku krajów wysoko rozwiniętych najlepszym rozwiązaniem utrzymania wzrostu gospodarczego będzie elastyczna polityka imigracyjna i wsparcie socjalne dla rodzin, które będą chciały mieć dzieci.

– W większości krajów poza Afryką nastąpi kurczenie się siły roboczej i odwrócenie piramidy wieku, co będzie miało poważne negatywne konsekwencje dla gospodarki – powiedział agencji AFP Christopher Murray, jeden z głównych autorów badania, dyrektor Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle. – Biorąc pod uwagę emisję dwutlenku węgla i produkcję żywności, prognozy te są dobre dla środowiska – dodał.  

Naukowcy alarmują, że poważnym wyzwaniem ekonomicznym będzie starzenie się ludzkości. Ponad jedna czwarta światowej populacji (2,37 mld) będzie miała w 2100 r. ponad 65 lat. Liczba osób powyżej 80 roku życia wzrośnie z około 140 mln (obecnie) do 866 mln.

Badanie wykazało, że wraz ze spadkiem dzietności na świecie spadnie liczba potomstwa poniżej piątego roku życia o ponad 40 proc - z 681 mln w 2017 r. do 401 mln w 2100 r. 

– Społeczeństwa będą walczyć o rozwój przy mniejszej liczbie pracowników i podatników – zauważył Stein Emil Vollset, profesor w IHME.

Szacunki naukowców nie dają żadnych podstaw do twierdzenia, że nastąpi masowa depopulacja w przyszłości.

Szczepionki przeciw Covid-19 to narzędzie do depopulacji - Fałsz

Szczepionki przeciw Covid-19 regularnie bywają celem dezinformacji wielokrotnie weryfikowanych przez agencję AFP (1, 2, 3).

Jak informuje producent szczepionki – nie ma obecnie żadnych dowodów, które by wskazywały, że zaszczepienie przeciw Covid-19 mogło wpływać negatywnie na płodność.

O pogłoskach dotyczących tego, że szczepionka Pfizera wpływa na płodność, bo zawiera białko syncytynę-1 pisaliśmy pod koniec grudnia. Szczepionka mRNA umożliwia produkcję białka szczytowego koronawirusa (tzw. kolca). To białko nie ma nic wspólnego z syncytyną, która jest istotna dla prawidłowego rozwoju łożyska. Również badania na zwierzętach nie wykazały jakiegokolwiek negatywnego wpływu na płodność.

Nie ma żadnych naukowo uzasadnionych dowodów, aby sądzić, że szczepionka może w jakikolwiek sposób zagrażać płodności kobiet lub mężczyzn.

Wniosek: film z 2009 r. przedstawia rozmowy z osobami, które znane są z rozpowszechniania fałszywych informacji. Nagranie manipuluje faktami i opiera się na teoriach, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

SZCZEPIONKI COVID-19