Zrzut ekranu z Facebooka z 13 marca 2020 r.

Nie, 5G nie przyczyniła się do śmierci ptaków na wycieczkowcu 

Film, na którym widać setki martwych ptaków na pokładzie statku ma prawie 30 tys. wyświetleń. Według użytkowników mediów społecznościowych ptaki padły z powodu technologii 5G. To nieprawda. Statek korzysta z internetu satelitarnego, a nie 5G. Zarówno załoga wycieczkowca, jak i eksperci podejrzewają, że ptaki przyciągnęły i zdezorientowały włączone w nocy światła statku. 

Film został opublikowany na Facebooku pod koniec kwietnia. Ma on prawie 30 tys. wyświetleń i ponad 1 tys. udostępnień. - Efekt 5G! Dzisiaj ptaki, jutro pszczoły, pojutrze my! Musimy powstrzymać Wandę Buk, Morawieckiego i innych szaleńców! - czytamy w treści filmu. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 13 maja 2020 r.

W filmie widać znalezione na pokładzie statku setki padniętych ptaków. Dwie osoby chodzą po pokładzie i nagrywają niecodzienne zjawisko. - Nigdy czegoś takiego nie widziałem - mówi jeden z nich. 

Film postanowiliśmy wyszukać za pomocą wyszukiwarki Yandex. Już w pierwszym wyniku, wyszukiwarka podpowiedziała, że niektóre z kadrów były publikowane 26 kwietnia na Twitterze.

Tweet odsyła do materiału opublikowanego na stronie „Crew Center”.
- Była piękna noc. Kiedy rano się obudziliśmy zauważyliśmy mnóstwo martwych ptaków - mówi jeden z członków załogi, który udzielił komentarza w artykule. Jak dowiadujemy się z materiału, załoga nie wie, co mogło być przyczyną ich śmierci. Nie mówią też nic, by miała ona związek z technologią 5G. Nie wiadomo jednak, kiedy oraz gdzie zdarzenie miało miejsce.

Stronę - jak czytamy w zakładce „O nas” - prowadzą byli członkowie załogi, którzy dzielą się swoim doświadczeniem zdobytym podczas pracy na statkach wycieczkowych. 

Światła

Jeden z użytkowników Twittera napisał, że widoczne w filmie ptaki to m.in. wireonki żółtogardłe oraz pstroszki. Inny przypuszczał, że ptaki mogły zostać zdezorientowane przez pozostawione w nocy światła statku. „Prawdopodobnie się zgubiły" - pisał. 

Więcej o tym niecodziennym zjawisku można przeczytać w artykule Bird Cast. Strona należy do The Cornell Lab of Ornithology, jednostki prestiżowego Uniwersytetu Cornella w Stanach Zjednoczonych. Dzięki niej można m.in. śledzić migracje ptaków w czasie rzeczywistym.

Naukowcy rozpoznali widoczne w filmie gatunki ptaków m.in. lasówkę granatową i szarogrzbietą. Przypuszczają, że te zimowały na Karaibach, a statek mógł prawdopodobnie znajdować się na wschód od Florydy lub w pobliżu Wielkich Antyli. Nie wykluczają, że mógł pływać w okolicach Kuby.

Naukowcy sądzą, że ptaki zostały przyciągnięte przez światło. Wskazują, że to częste zjawisko i odsyłają do szeregu badań. Ostatnie zostało opublikowane w kwietniu 2019 r.

Dodatkowo podkreślają, że w czasie, kiedy ptaki zostały znalezione, były bardzo trudne warunki pogodowe. 

Karaiby

AFP udało się skontaktować z zespołem Crew Center, który poinformował nas, że film nakręcono rano, 24 kwietnia na pokładzie wycieczkowca „Anthem of the Seas”. - Statek był zakotwiczony u wybrzeży Kuby, kiedy to nastąpiło. Z powodu pandemii wiele statków wycieczkowych znajduje się obecnie na Karaibach - powiedział nam przedstawiciel Crew Center. Jednocześnie wyklucza, by śmierć ptaków miała związek z technologią 5G. - Statek korzysta z internetu satelitarnego, nie 5G - mówi. 

Dlaczego zatem znaleziono na pokładzie martwe ptaki? - Niektórzy członkowie załogi twierdzą, że światła ze statków przyciągają wiele ptaków - dodaje. 

Urzeczone światłem

-Tak, ptaki śpiewające podczas nocnych wędrówek lecą do światła - mówi dr Travis Longcore. Badacz jest adiunktem w Instytucie Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju na Uniwersytecie Kalifornijskim. W swojej książce „Ecological Consequences of Artificial Night Lighting”, którą napisał wspólnie z Catherine Rich, poświęcił swoją pracę zjawisku sztucznego oświetlenia i jego skutków w przyrodzie. Podkreśla, że światła statków mogą  przyciągać ptaki w nocy, a potwierdzają to badania naukowe. - Niektórzy opisują to w ten sposób, że ptaki są ”urzeczone” światłem, ponieważ gdy znajdą się w jego zasięgu, krążą wokół i nie wracają w ciemność - wyjaśnia dr Longcore. 

Ale naukowiec zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz widoczną w filmie. - Na statku są szklane barierki, a ptaki nie postrzegają szkła jako bariery. Być może migrujące ptaki padły z wyczerpania lub zginęły uderzając w barierki - mówi dr Longcore. 

Demon 5G 

Dr Longcore mówi, że sieć 5G na pewno nie mogła być przyczyną śmierci ptaków.
- Badania, które sięgają sto lat wstecz, jeszcze na długo przed pojawieniem się telefonów komórkowych i technologii 5G, mówią że ptaki są przyciągane przez światło, wpadają w druty lub szkło, a potem giną - przekonuje. 

W sieci dostępne są mapy (speedtest, cellmapper), dzięki którym można sprawdzić, czy na danym obszarze są instalacje 5G. Z tego, co udało nam się zweryfikować, w pobliżu Kuby na Morzu Karaibskim nie ma instalacji z technologią 5G. 

5G to skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej. To nowy standard komunikacji mobilnej, umożliwiającej zarówno korzystanie z telefonii komórkowej, jak i z bezprzewodowego internetu. 

Mimo że eksperci podkreślają brak dowodów potwierdzających szkodliwy wpływ technologii 5G, to w sieci staje się ona przedmiotem dezinformacji oraz teorii spiskowych.

Natalia Sawka