
Nie, kilka pustych łóżek na oddziale intensywnej terapii w Brazylii to nie dowód na fikcyjną pandemię
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 29/04/2021, 14:20
- Przeczytasz w ciągu 5 minut
- Autor: AFP Brazylia, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„Zespół medyczny w Brazylii postanowił pokazać prawdę, aby zatrzymać fałszywe wiadomości w telewizji” – czytamy w publikacji udostępnionej 21 kwietnia na Facebooku. Film był popularny wśród internautów w Brazylii, wśród anglosaskich i hiszpańskojęzycznych, użytkowników, w Rumunii i Serbii.

„Bezobjawowy wirus zaatakował niewidzialnych pacjentów” – pisali internauci w komentarzach pod filmem. O „farsie” pisali użytkownicy brazylijscy, twierdzili, że „pandemię wymyślono by ludzi sterroryzować.”
Na nagraniu widać szpitalną salę, puste łóżka i personel. Pielęgniarka kolejno odsłania białe kotary i pokazuje wolne łóżka do intensywnej terapii. Kobieta nie kryje radości. Razem z innymi pracownikami medycznymi śpiewa pieśń religijną „Porque Ele vive” (Ponieważ On żyje).
Sieć pełna jest filmów z pustymi oddziałami szpitalnymi, które mają udowodnić, że nie ma pandemii koronawirusa i że została ona sztucznie wytworzona. Według części covidowych negacjonistów, w celu zniszczenia gospodarki, według innych w celu zapanowania nad ludzkością. Kilka teorii opisaliśmy już na naszej stronie (1, 2, 3).
Jeden pusty oddział. Reszta szpitala obłożona
W publikacjach brak jest informacji, skąd pochodzi nagranie. Odwrotne wyszukiwanie obrazem tym razem nie pozwoliło nam na zlokalizowanie miejsca. Dopiero analiza poszczególnych klatek ujawniła logo szpitala.
W 15 sekundzie, na okrągłej tabliczce przymocowanej do ekranu komputera widoczny jest niewielki, zielony symbol, podobny do logo Unimed, firmy ubezpieczeniowej, która dysponuje siecią szpitali w Brazylii. Logo zaznaczyliśmy poniżej zielonym kwadratem.

Dziennikarze AFP w Brazylii, z redakcji factcheckingowej Checamos zwrócili się do firmy Unimed z pytaniem, czy film nakręcony został w którejś z jej placówek. W mailu z 26 kwietnia, rzecznik prasowy Unimed przekazał, że film został nagrany w szpitalu Alberto Urquiza Wanderley, w mieście João Pessoa, stolicy stanu Paraíba. A dokładniej, na jednym z oddziałów intensywnej terapii szpitala podczas dyżuru z 30 na 31 marca 2021 roku.
Jak podkreślił, były to „chwilowo sprzyjające okoliczności” jeżeli chodzi o przyjętych chorych na Covid-19.
„Po wzroście przypadków Covid-19 nastąpił bowiem pewien spadek ich liczby, co w tym momencie sprawiło, że ten oddział intensywnej terapii medycznej był chwilowo bez pacjentów” - powiedział. „Wykorzystanie filmu w jakimkolwiek innym kontekście mającym na celu zminimalizowanie rzeczywistych zdarzeń, jest manipulacją i fałszem” - dodał.
„Nakręcenie wolnych łóżek było możliwe, ponieważ szpital Alberto Urquiza stosuje tzw. plan awaryjny, który polega na ciągłym zwiększaniu lub zmniejszaniu liczby łóżek na oddziałach (zwykłym lub oddziale intensywnej terapii) w zależności od liczby chorych” dodał.
„W dniu, w którym powstało nagranie, w całym szpitalu przebywało 77 pacjentów z Covid-19, tyle że w innych oddziałach intensywnej terapii szpitala”, przekazał rzecznik. „Następnego dnia było ich już 75” - dodał.
W dniu 27 kwietnia w szpitalu Alberto Urquiza Wanderley na oddziałach intensywnej terapii przebywało zaś już tylko 39 pacjentów z Covid-19.
Paraiba to jeden z 26 stanów Brazylii, położony w północno-wschodniej części kraju. Chorzy na Covid-19 są hospitalizowani w 19 szpitalach tego stanu. Informacje na ten temat dostępne są na stronie Stanowego Departamentu Zdrowia w Paraíba (SES).
Tabela z 30 marca przedstawia raport zakażeń i zgonów w tym stanie, a także obłożenie łóżek chorymi na Covid-19 w głównych miastach tego stanu.

W aglomeracji Joao Pessoa, 93% łóżek na intensywnej terapii dla dorosłych pacjentów z Covid-19 było zajętych, a 88% łóżek w stolicy Paraiba. Następnego dnia obłożenie łóżek spadło odpowiednio do poziomu 86% i 85%.
Pod koniec kwietnia, sytuacja uległa poprawie. Niewiele ponad połowa łóżek szpitalnych była zajętych, co widać w tabeli poniżej, a także z danch opublikowanych przez departament zdrowia stanu Paraiba w linku.

Sekretariat Zdrowia ocenił 22 kwietnia, że zanotowana poprawa wskaźnika obłożenia szpitali w Paraíba w ciągu ostatniego czasu jest wynikiem m.in. kampanii szczepień przeciwko Covid-19 i przestrzegania środków zapobiegawczych wprowadzonych przez władze lokalne. Rząd stanu Paraíba uchwalił 26 marca szereg działań, aby zatrzymać wzrost zachorowań.
Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko Covid-19, Paraíba ma też nieco wyższy wskaźnik wyszczepień niż średnia krajowa. Według danych z projektu Our World in Data, Uniwersytetu Oksfordzkiego, podczas gdy Brazylia zaszczepiła około 5,5% swojej populacji dwoma dawkami, w stanie Paraiba zaszczepionych było pod koniec kwietnia 6,33% jej mieszkańców.
Brazylia w krytycznej sytuacji
Jednak inaczej jest w pozostałej części kraju. Z biuletynu opublikowanego przez instytut naukowy Fiocruz w dniu 23 kwietnia 2021 roku wynika, że obłożenie łóżek dla pacjentów z Covid-19 dla dorosłych w publicznym systemie zdrowia Unified Health System (SUS) nadal „utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie” .
O ile Paraíba jest stanem, gdzie odnotowuje się tendencję spadkową, to obłożenie łóżek w 14 stanach i w Okręgu Federalnym przekracza 90%. W niektórych stanach również na północnym wschodzie Brazylii jest ono bliskie 100%, m.in. w Piauí (94%), Ceará (98%), Rio Grande do Norte (93%), Pernambuco (97%), Sergipe (97%).
Łącznie, od początku epidemii do końca kwietnia, w Brazylii z powodu Covid-19 zmarło ponad 395 tysięcy osób - większą liczbę zgonów zakażonych zanotowano tylko w USA (567 tys.). Kwiecień był jak do tej pory najtragiczniejszym miesiącem pod względem liczby zgonów. Od 1 do 24 kwietnia zmarło 67,977 osób, podczas gdy w marcu odnotowano 66.537 zgonów.
Zdjęcia AFP pokazują dramatyczną w związku z pandemią.

Wniosek: film na którym widać kilka pustych łóżek na oddziale intensywnej terapii w Brazylii nie jest dowodem na fikcyjną pandemię. Nagranie pokazane bez szerszego kontekstu może wprowadzać odbiorcę w błąd. W rzeczywistości, sytuacja w związku z koronawirusem w Brazylii jest dramatyczna.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami