Nie, kilka pustych łóżek na oddziale intensywnej terapii w Brazylii to nie dowód na fikcyjną pandemię

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wideo, w którym pielęgniarka, radośnie śpiewając, pokazuje puste łóżka na oddziale intensywnej terapii, zyskało w ciągu miesiąca setki tysięcy udostępnień na świecie. Nagranie ma przedstawiać „prawdę” o rzekomo nieistniejącej pandemii koronawirusa. W rzeczywistości na filmie widać tylko jeden z oddziałów szpitala w João Pessoa, w Brazylii. Na innym oddziale tego samego szpitala, znajdowało się tego dnia  ponad 70 pacjentów chorych na Covid-19. Obłożenie łóżek Covidowych w aglomeracji wynosiło zaś 93%.

„Zespół medyczny w Brazylii postanowił pokazać prawdę, aby zatrzymać fałszywe wiadomości w telewizji”  – czytamy w publikacji udostępnionej 21 kwietnia na Facebooku. Film był popularny wśród internautów w Brazylii, wśród anglosaskich i hiszpańskojęzycznych, użytkowników, w Rumunii i Serbii.

Zrzut ekranu z Facebooka z 27 kwietnia 2021 r.

„Bezobjawowy wirus zaatakował niewidzialnych pacjentów” – pisali internauci w komentarzach pod filmem. O „farsie” pisali użytkownicy brazylijscy, twierdzili, że „pandemię wymyślono by ludzi sterroryzować.” 

Na nagraniu widać szpitalną salę, puste łóżka i personel. Pielęgniarka kolejno odsłania białe kotary i pokazuje wolne łóżka do intensywnej terapii. Kobieta nie kryje radości. Razem z innymi pracownikami medycznymi śpiewa pieśń religijną „Porque Ele vive” (Ponieważ On żyje).

Sieć pełna jest filmów z pustymi oddziałami szpitalnymi, które mają udowodnić, że nie ma pandemii koronawirusa i że została ona sztucznie wytworzona. Według części covidowych negacjonistów, w celu zniszczenia gospodarki, według innych w celu zapanowania nad ludzkością.  Kilka teorii opisaliśmy już na naszej stronie (1, 2, 3). 

Jeden pusty oddział. Reszta szpitala obłożona

W publikacjach brak jest informacji, skąd pochodzi nagranie. Odwrotne wyszukiwanie obrazem tym razem nie pozwoliło nam na zlokalizowanie miejsca. Dopiero analiza poszczególnych klatek ujawniła logo szpitala. 

W 15 sekundzie, na okrągłej tabliczce przymocowanej do ekranu komputera widoczny jest niewielki, zielony symbol, podobny do logo Unimed, firmy ubezpieczeniowej, która dysponuje siecią szpitali w Brazylii. Logo zaznaczyliśmy poniżej zielonym kwadratem.  

Logo firmy ubezpieczeniowej Unimed widoczne w 15 sekundzie filmu (Fot AFP - 27 kwietnia 2021 r.)

Dziennikarze AFP w Brazylii, z redakcji factcheckingowej Checamos zwrócili się do firmy Unimed z pytaniem, czy film nakręcony został w którejś z jej placówek. W mailu z 26 kwietnia, rzecznik prasowy Unimed przekazał, że film został nagrany w szpitalu Alberto Urquiza Wanderley, w mieście João Pessoa, stolicy stanu Paraíba. A dokładniej, na jednym z oddziałów intensywnej terapii szpitala podczas dyżuru z 30 na 31 marca 2021 roku.

Jak podkreślił, były to „chwilowo sprzyjające okoliczności” jeżeli chodzi o przyjętych chorych na Covid-19.

„Po wzroście przypadków Covid-19 nastąpił bowiem pewien spadek ich liczby, co w tym momencie sprawiło, że ten oddział intensywnej terapii medycznej był chwilowo bez pacjentów” - powiedział. „Wykorzystanie filmu w jakimkolwiek innym kontekście mającym na celu zminimalizowanie rzeczywistych zdarzeń, jest manipulacją i fałszem” - dodał. 

„Nakręcenie wolnych łóżek było możliwe, ponieważ szpital Alberto Urquiza stosuje tzw. plan awaryjny, który polega na ciągłym zwiększaniu lub zmniejszaniu liczby łóżek na oddziałach (zwykłym lub oddziale intensywnej terapii) w zależności od liczby chorych” dodał.

„W dniu, w którym powstało nagranie, w całym szpitalu przebywało 77 pacjentów z Covid-19,  tyle że w innych oddziałach intensywnej terapii szpitala”, przekazał rzecznik. „Następnego dnia było ich już 75” - dodał. 

W dniu 27 kwietnia w szpitalu Alberto Urquiza Wanderley na oddziałach intensywnej terapii przebywało zaś już tylko 39 pacjentów z Covid-19.  

Paraiba to jeden z 26 stanów Brazylii, położony w północno-wschodniej części kraju. Chorzy na Covid-19 są hospitalizowani w 19 szpitalach tego stanu. Informacje na ten temat dostępne są na stronie Stanowego Departamentu Zdrowia w Paraíba (SES).  

Tabela z 30 marca przedstawia raport zakażeń i zgonów w tym stanie, a także obłożenie łóżek chorymi na Covid-19 w głównych miastach tego stanu.

Raport zakażeń i zgonów w stanie Paraiba (Brazylia) 30 marca 2021 r. Zrzut ekranu z Facebooka (AFP- 28.04. 2021 r.)

W aglomeracji Joao Pessoa, 93% łóżek na intensywnej terapii dla dorosłych pacjentów z Covid-19 było zajętych, a 88% łóżek w stolicy Paraiba. Następnego dnia obłożenie łóżek spadło odpowiednio do poziomu 86% i 85%.

Pod koniec kwietnia, sytuacja uległa poprawie. Niewiele ponad połowa łóżek szpitalnych była zajętych, co widać w tabeli poniżej, a także z danch opublikowanych przez departament zdrowia stanu Paraiba w linku.

Raport zakażeń i zgonów w stanie Paraiba, Brazylia z 27.04. 2021 r. Zrzut ekranu z Facebooka (AFP - 28.04. 2021 r.)

Sekretariat Zdrowia ocenił 22 kwietnia, że zanotowana poprawa wskaźnika obłożenia szpitali w Paraíba w ciągu ostatniego czasu jest wynikiem m.in. kampanii szczepień przeciwko Covid-19 i przestrzegania środków zapobiegawczych wprowadzonych przez władze lokalne. Rząd stanu Paraíba uchwalił 26 marca szereg działań, aby zatrzymać wzrost zachorowań.

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko Covid-19, Paraíba ma też nieco wyższy wskaźnik wyszczepień niż średnia krajowa. Według danych z projektu Our World in Data, Uniwersytetu Oksfordzkiego, podczas gdy Brazylia zaszczepiła około 5,5% swojej populacji dwoma dawkami, w stanie Paraiba zaszczepionych było pod koniec kwietnia 6,33% jej mieszkańców.

Brazylia w krytycznej sytuacji

Jednak inaczej jest w pozostałej części kraju. Z biuletynu opublikowanego przez instytut naukowy Fiocruz w dniu 23 kwietnia 2021 roku wynika, że obłożenie łóżek dla pacjentów z Covid-19 dla dorosłych w publicznym systemie zdrowia Unified Health System (SUS) nadal „utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie” . 

O ile Paraíba jest stanem, gdzie odnotowuje się tendencję spadkową, to obłożenie łóżek w 14 stanach i w Okręgu Federalnym przekracza 90%. W niektórych stanach również na północnym wschodzie Brazylii jest ono bliskie 100%, m.in. w Piauí (94%), Ceará (98%), Rio Grande do Norte (93%), Pernambuco (97%), Sergipe (97%). 

Łącznie, od początku epidemii do końca kwietnia, w Brazylii z powodu Covid-19 zmarło ponad 395 tysięcy osób - większą liczbę zgonów zakażonych zanotowano tylko w USA (567 tys.). Kwiecień był jak do tej pory najtragiczniejszym miesiącem pod względem liczby zgonów. Od 1 do 24 kwietnia zmarło 67,977 osób, podczas gdy w marcu odnotowano 66.537 zgonów. 

Zdjęcia AFP pokazują dramatyczną w związku z pandemią. 

Zdjęcia pochówków zmarłych na Covid-19 w Sao Paulo (AFP Forum kwiecień 2021 r.)

Wniosek: film na którym widać kilka pustych łóżek na oddziale intensywnej terapii w Brazylii nie jest dowodem na fikcyjną pandemię. Nagranie pokazane bez szerszego kontekstu może wprowadzać odbiorcę w błąd. W rzeczywistości, sytuacja w związku z koronawirusem w Brazylii jest dramatyczna. 

COVID-19