
Brytyjski dziennik nie publikował wywiadu, w którym szejk obraża Polaków
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 26/11/2020, 15:52
- Zaktualizowane w 30/11/2020, 17:33
- Przeczytasz w ciągu 4 minut
- Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Wpisy tej treści ukazały się na Facebooku 23 listopada 1 i 2 i 3. „Polacy to niedomyte, wulgarne prostaki - tak szejk z Dubaju opisuje Polaków, z którymi się zetknął” - czytamy w jednym z postów.

Do niego dołączono zdjęcie z wizerunkiem mężczyzny w tradycyjnym stroju arabskim i link.
Z artykułu na platformie blogowej dowiadujemy się, że Polaków miał rzekomo obrazić Mohammad Ali Ben Zin.
Przy pomocy narzędzia CrowdTangle do analizy ruchu w mediach społecznościowych dowiedzieliśmy się, że w ciągu dwóch dni publikacja miała ponad tysiąc reakcji i ponad sto udostępnień.

Komentarze w mediach społecznościowych świadczą, że wielu rzeczywiście uwierzyło w tą wypowiedź.
„Wiele prawdy” - napisała użytkowniczka.
Byli i tacy, którzy tak bardzo uwierzyli w prawdziwość publikacji, że próbowali tłumaczyć rzekomy niski poziom kultury osobistej, zawiłą historią Polski, walką z dwoma totalitaryzmami w XX wieku, wyniszczeniem inteligencji w czasach komunizmu. Pisali:
„W XX wieku Niemcy i Rosjanie wymordowali wszelakich ambitnie wyglądających Polaków”.
Wywiad, którego nie było
Nie udało nam się odnaleźć artykułu w wyszukiwarce „The Telegraph”. Redakcja gazety potwierdziła nam w mailu przesłanym 26 listopada, że dziennik nigdy nie publikował artykułu, o którym wspominają polskie media społecznościowe. Poniżej publikujemy odpowiedź:

Jeśli chodzi o zdjęcie, to odnaleźliśmy je przy pomocy odwrotnego wyszukiwania obrazem w Google Images i wyszukiwarce Yandex. Najstarsza z fotografii pochodzi z grudnia 2012 roku i była publikowana na stronie Hotelier Middle East - stronie poświęconej hotelarstwu na Bliskim Wschodzie.
Jak czytamy w opisie, wizerunek mężczyzny nie przedstawia wspomnianego w polskiej publikacji - Mohammada Ali Ben Zina, lecz biznesmena z Dubaju Raeda Al Nuaimiego. Poniżej porównanie obu zdjęć:

Dubaj jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na świecie. Jak podaje agencja turystyki Dubaju, rok temu miasto odwiedziło 16,73 mln turystów i podróżnych z całego świata, a najwięcej z Indii i Arabii Saudyjskiej.
Kim jest Raed Al Nuaimi? To dyrektor generalny grupy deweloperskiej Dubai Properties. Wcześniej kierował grupą North25, a jeszcze wcześniej firmą DXB Entertainment. Tygodnik Arabian Business opublikował jego zdjęcie wśród czołowych biznesmenów w Dubaju. O jego nominacjach i osiągnięciach pisał też „Day of Dubai” i „Aliqtisadi”.

Raed Al Nuaimi ma Linkedina i Facebooka.
Czy istnieje szejk Mohammad Ali Ben Zin?
AFP na Bliskim Wschodzie nie znalazło wśród książęcych rodów w Dubaju szejka o nazwisku Mohammad Ali Ben Zin.
Mohammad Ali to bardzo popularne imię składające się z dwóch członów. Pierwszy człon pochodzi od imienia Mahometa, proroka Islamu, a drugi od jego kuzyna Ali ibn Abi Talib'a .
Natomiast „Ben Zin” może kojarzyć się z niemieckim słowem „benzin”, które oznacza nic innego po polsku, jak benzynę. Ta gra słów stereotypowo nawiązuje do bogactwa Bliskiego Wschodu, które opiera się w głównej mierze na wydobyciu ropy naftowej. To tylko potwierdza, że informacja została wymyślona.
Stary fake news
Artykuł ten od trzech lat co jakiś czas wypływa w sieci i wzbudza reakcje internautów. Ukazywał się na Wykopie i Twitterze. Najstarsze znalezione w sieci treści pochodzą z kwietnia 2018 roku ze strony, których kilka fałszywych informacji opisaliśmy już na AFP Sprawdzam. (Były to publikacje o wozach pancernych, które rzekomo miały niszczyć polską wieś, o rzekomym skatowaniu przez żołnierzy amerykańskich mieszkańca Orzysza na Mazurach, o rzekomej śmierci polskiego żołnierza w irańskim ataku na bazy w Iraku oraz o przeniesieniu broni nuklearnej z Turcji do Polski.)
Podsumowując, dziennik „The Telegraph” nie opublikował artykułu, w którym arabski szejk miał rzekomo obrazić Polaków. Artykuł został wymyślony.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami