Nagranie USA Today o „skandalu” w nowojorskim barze wywołanym przez otoczenie Zełeńskiego? To nieprawda

Znaki graficzne, logotypy oraz portale zachodnich mediów są regularnie nadużywane do rozpowszechniania antyukraińskich treści. Ostatnio w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z logiem portalu USA Today. Materiał ten rzekomo pokazuje „skandal” wywołany przez członka ekipy Wołodymira Zełeńskiego w „amerykańskim barze” podczas niedawnej wizyty prezydenta Ukrainy w Nowym Jorku. To nieprawda: portal USA Today, poinformował agencję AFP, że nie opublikował takiego nagrania. Zarówno Departament Policji Nowego Jorku (NYPD), jak i widoczny w filmie bar, gdzie rzekomo doszło do zdarzenia, zaprzeczyły temu twierdzeniu.

„Osobisty ochroniarz Zełeńskiego w USA stoczył pijacką bójkę w barze podczas wizyty w ONZ” – czytamy w poście opublikowanym w języku polskim 24 września 2023 roku na Facebooku. W poście wspomniano również, że dowódca ochrony prezydenta Ukrainy „upił się i zaczął domagać się, aby wszyscy Amerykanie w barze krzyczeli nazistowskie hasła”.

Podobne publikacje były również udostępniane na Twitterze i Telegramie przez kanały, które regularnie rozpowszechniają prokremlowską dezinformację.

Image

Publikacje były również rozpowszechniane w języku angielskim, powielane m.in. przez rosyjską ambasadę w Republice Południowej Afryki, a także w języku hiszpańskim i francuskim.

Podczas swojej wizyty w Nowym Jorku 18 września 2023 roku, Wołodymir Zełeński uczestniczył w 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), podczas której oskarżył Rosję o popełnienie ludobójstwa” na Ukrainie i wezwał Radę Bezpieczeństwa do pozbawienia Rosji prawa weta. Następnie udał się do Waszyngtonu, gdzie przemawiał przed Kongresem, starając się zapewnić dalsze wsparcie amerykańskie.

Rzecznik zastępcy komisarza nowojorskiej policji poinformował 27 września agencję AFP, że policja „nie ma raportu” dotyczącego incydentu z udziałem ochroniarza prezydenta Zełeńskiego.

Próba znalezienia informacji o rzekomej bójce na stronie amerykańskiej policji nie przyniosła żadnych rezultatów.

To nie jest wideo USA Today

Trwające minutę i trzy sekundy wideo ukazuje różne ujęcia, włączając w to archiwalne nagrania z wizerunkiem Zełeńskiego, budynku ONZ w Nowym Jorku, wnętrze baru oraz uliczną bujkę w nocy. W prawym górnym rogu można zauważyć logotyp portalu USA Today.

Jednak, USA Today opublikowała oświadczenie na swojej stronie, zaprzeczając publikacji takiego nagrania.

„Nagranie, które obecnie krąży na platformie X z logotypem i marką USA Today, jest fałszywe” – przekazał rzecznik USA Today agencji AFP 28 września. Dodał także, że portal złożył „oficjalny wniosek o usunięcie dezinformacji, aby zapobiec jej dalszemu rozpowszechnianiu”.

Śledztwo dziennikarzy agencji AFP wykazało różnice w czcionce w porównaniu z innymi produkcjami USA Today. Litery „i”, „g” i „f” w prezentowanym wideo są nieco inne, co dowodzi niespójności materiału.

Image
Porównanie zrzutów ekranu z filmu na X i sekwencji z USA Today z 28 września 2023 roku

W tym nowojorskim barze nie doszło do bójki

Publikacje na Facebooku wskazywały, że do bójki doszło w barze o nazwie The Campbell w Nowym Jorku. Jednak Liv Meyers z Grupy Gerber, właściciela lokalu, oświadczyła agencji AFP 27 września, że wideo jest fałszywe i że „żaden incydent nie miał miejsca w barze The Campbell, ani w jego pobliżu”.

Bar The Campbell znajduje się przy ulicy 15 Vanderbilt Ave w Nowym Jorku i jest oddalony o niecały kilometr od siedziby ONZ. Jednak wygląd baru, który można zobaczyć na Google Maps, nie pasuje do lokalu widocznego na nagraniu.

W filmie można zauważyć kilka szyldów sklepowych, w tym jeden należący do sklepu odzieżowego SoHo Boutique. Przeszukanie Google Maps za pomocą wpisania frazy „SoHo Boutique Nowy Jork” wskazało, że rzekomy incydent miał miejsce w Brooklynie, przy 1117 Quentin Rd, które znajduje się około 20 km od baru The Campbell.

Image
Porównanie zrzutów ekranu z filmu udostępnionego na platformie X i Google Street View, wykonanych 28 września 2023 roku

Inne elementy filmu, takie jak znak New York School of Career and Applied Studies (NYSCAS) i markiza z napisem „gift depot”, również umieszczają nagranie pod tym adresem na Brooklynie.

Image
Porównanie zrzutów ekranu z filmu udostępnionego na X i Google Street View, wykonanych 28 września 2023 roku

AFP nie znalazła żadnych świeżych doniesień o bójce w tym miejscu, a policja nowojorska nie podała żadnych informacji na ten temat.

Dezinformacja antyukraińska

To fałszywe wideo przypisywane USA Today nie jest odosobnionym przypadkiem.

W czerwcu 2023 r. Francja oskarżyła Rosję o przeprowadzenie szeroko zakrojonej operacji cyfrowej poprzez publikowanie fałszywych artykułów na podobnych do francuskich stronach, ale z inną nazwą domeny. Artykuły były utrzymywane w tonie wrogim Ukrainie. (zarchiwizowany link).

Co najmniej cztery francuskie dzienniki, Le Parisien, Le Figaro, Le Monde i 20 Minutes, stały się celem tych działań, ale również inne duże zagraniczne media, zwłaszcza dzienniki w Niemczech (FAZ, Der Spiegel, Bild, Die Welt).

W roku 2022 podobna akcja została zarejestrowana przez europejską organizację analizującą dezinformację EU Disinfo Lab (zarchiwizowany link) oraz przez Meta, macierzystą spółkę Facebooka, która ogłosiła (zarchiwizowany link) usunięcie „rozległej sieci” podszywającej się pod autentyczne media w celu nadawania prokremlowskich treści.

Fałszywe artykuły pojawiały się na stronach, które wyglądały jak prawdziwe media głównego nurtu, z podobną nazwą domeny. Nastepnie były rozpowszechniane za pomocą płatnyc reklam lub fałszywych kont, zwłaszcza na Facebooku, Instagramie, Telegramie i Twitterze, jak opisano w poprzednim artykule AFP.

Różne biura AFP na całym świecie już wcześniej weryfikowały inne fałszywe informacje, na przykład te dotyczące Euronews czy telewizji Al-Jazeera.

AFP również obaliła fałszywy materiał Reutersa, który sugerował, że ukraiński artysta umieścił surowe mięso w sejfach w kilku polskich bankach, aby zwrócić uwagę na wojnę.

Zełeński oraz wojna w Ukrainie są regularnymi celami dezinformacji, które agencja AFP na bieżąco werfikuje. Więcej artykułów na ten temat znajdą Państwo tutaj.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami