To wiwatujący kibice angielskiej drużyny piłki nożnej. Wideo zostało zmontowane

Setki udostępnień miało na Facebooku nagranie z wiwatującymi ludźmi, rzekomo po rezygnacji Gladys Berejiklian – byłej premier australijskiego stanu Nowej Południowej Walii, największego stanu Australii. Wideo zostało jednak zmontowane. Podobne nagrania krążą w internecie od 2016 roku.

„Australia. Premier Gladys zrezygnowała! Uciemiężeni odzyskują nadzieję na wolność!” – czytamy w tekście dołączonym do nagrania udostępnionego 2 października 2021 r., które miało 747 udostępnień i 6,8 tys. wyświetleń. Film był również popularny na Twitterze, ale z nieco innym twierdzeniem: „Znienawidzona przez Australijczyków za restrykcje i prześladowania obywateli w ramach «walki z Covidem» premier Nowej Południowej Walii Gladys Berejiklian niespodziewanie zrezygnowała ze stanowiska. Powodem jest prowadzone przeciwko niej śledztwo w sprawie korupcyjnej”.

„Piękna reakcja publiki!”, „cieszę się z nimi!” – pisały niektóre osoby w komentarzach.

Podobne posty były także udostępniane w języku angielskim, słowackim, portugalskim i fińskim.

Na nagraniu słychać, jak tłum wiwatuje po ogłoszeniu dymisji przez Gladys Berejiklian. „Przykro mi ogłosić, ale nie mam innego wyjścia i muszę zrezygnować z urzędu premiera” – słyszymy.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 6 października 2021 roku

Berejiklian zrezygnowała ze stanowiska 1 października 2021 r., z powodu utrzymywanego w sekrecie związku ze stanowym parlamentarzystą, który został objęty śledztwem w sprawie korupcji. Australijska Komisja Antykorupcyjna (ICAC) bada obecnie zarzuty przeciwko Berejiklian związane z przyznawaniem dotacji stowarzyszeniom, w których działał były partner polityk. Dymisja szefowej rządu stanowego pozostawiła pogrążony falą epidemii koronawirusa region bez przywódcy (1, 2).

Wideo to montaż.

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu obrazu w Google’u udało nam się ustalić, że niektóre fragmenty nagrania były publikowane już 17 czerwca 2016 r. Film przedstawia kibiców świętujących zdobytą bramkę dla Anglii w meczu przeciwko Walii podczas Mistrzostw Europy w 2016 r.

Wideo zostało opublikowane przez brytyjską stację radiową „Heart West Country”. Można je zobaczyć poniżej:

Poniżej porównujemy zrzut ekranu wideo udostępnionego na Facebooku i wideo z 2016 r.

Image
Porównanie fragmentu wideo udostępnionego na Facebooku (L) i fragmentu wideo z 2016 roku opublikowanego przez Heart West Country (P)

Wiwatujący kibice widoczni na filmie stali się memem. Podobne filmy krążą w sieci, ilustrując różne okolicznosci. Na przykład w tym filmie fani świętują upadek gofra.

Wniosek: wideo nie pokazuje tłumu świętującego dymisję byłej premier australijskiego stanu Nowej Południowej Walii. To montaż, który wykorzystuje wideo wiwatujących kibiców w 2016 r.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami