Kobieta szczepi się przeciwko Covid-19 w Izaraelu, 23 grudnia 2020 , fot. Jack Guez AFP

Szczepionka przeciwko Covid-19 nie jest lekiem o nieznanym działaniu

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ponad 2 tys. osób udostępniło film, w którym dr Jerzy Milewski twierdzi, że szczepionka przeciwko Covid-19 jest „lekiem biologicznym o nieznanym działaniu”. – Szczepionka spełnia rygorystyczne normy dotyczące bezpieczeństwa – przekonują przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków (EMA). Informacje o szczepionce, jej składzie, dawkowanie i sposób podawania zostały opublikowane przez Komisję Europejską we wtorek 22 grudnia. 

Film, a konkretnie zapis rozmowy, został opublikowany na Facebooku 20 grudnia i ma ponad 1,3 mln wyświetleń oraz 2,2 tys. udostępnień. „Jerzy Milewski o tym, czym naprawdę jest szczepionka na koronawirusa” – czytamy w materiale.  

Zrzut ekranu z Facebooka z 23 grudnia 2020 roku

Jerzy Milewski jest z wykształcenia lekarzem. Jak czytamy na stronie prezydenta, Jerzy Milewski uczestniczy w pracach sekcji „Gospodarka, praca, przedsiębiorczość” Narodowej Rady Rozwoju działającej przy prezydencie Andrzeju Dudzie. Doradza w dziedzinach nauki i innowacji. Dwa lata temu miał stwierdzić na gdańskiej sesji rady miasta, że homoseksualiści to ludzie z defektem

Milewski w udostępnionym na Facebooku materiale stwierdza, że szczepionka przeciwko Covid-19 „nie jest szczepionką a lekiem biologicznym”. Mówi również, że „nie ma dowodów na to, by ten wirus był bardziej śmiertelny niż przeciętne wirusy, które co roku występują w tym okresie”.  

Komisja Europejska wydaje pozwolenie

Zapytaliśmy się przedstawicieli Europejskiej Agencji Leków (EMA), czy to prawda. We wtroek Agencja oraz Komisja Europejska zatwierdziły pierwszą szczepionkę przeciw Covid-19 do obrotu w całej Unii Europejskiej. Jej nazwa to Comirnaty. – Szczepionka ta wyprodukowana przez firmy Pfizer i BioNTech spełnia rygorystyczne normy Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa i jakości – czytamy w komunikacie prasowym

– Comirnaty jest szczepionką, która zapobiega chorobie Covid-19 u osób w wieku od 16 lat – napisała do AFP w emailu Sophie Labbé, rzeczniczka prasowa Europejskiej Agencji Leków. Podkreśliła również, że szczepionka potwierdziła swoją skuteczność w wielu badaniach klinicznych. Przedstawicielka EMA odesłała nas także do informacji na temat tej szczepionki. Jest ona dostępna na stronie Komisji Europejskiej pod tym linkiem.  

W dokumencie opisano skład szczepionki, dawkowanie, sposób podawania, przeciwwskazania, specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania, właściwości farmakologiczne i specjalne środki ostrożności podczas przechowywania.  

W kolejnej części jest tzw. „ulotka dla pacjenta”. Znajdziemy w niej informacje: co to jest szczepionka Comirnaty, kiedy ją podawać, a także ważne informacje przed jej otrzymaniem. 

Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka S (kolca) koronawirusa. Szczepionka nie zawiera samego wirusa i nie może powodować Covid-19 – czytamy w instrukcji. Szczepienie obejmuje 2 dawki podane domięśniowo w odstępie co najmniej 21 dni. Szczepionka Comirnaty zapewnia wysoką skuteczność (95 proc.) w ochronie przed Covid-19 u osób w wieku od 16 lat (w tym u osób w wieku powyżej 75 lat), które nie miały żadnych oznak wcześniejszego zakażenia. Potwierdzono również około 95 proc. skuteczności u uczestników zagrożonych ciężkim przebiegiem choroby Covid-19, w tym z astmą, przewlekłą chorobą płuc, cukrzycą czy nadciśnieniem. 

W ulotce są wszystkie informacje dotyczące szczepionki przeciw Covid-19, a więc możemy przyjąć, że nieprawdziwe jest twierdzenie, że szczepionka ma „nieznane działanie”.  

Czy szczepionka przeciw Covid-19 jest lekiem biologicznym?
– Tak nowa szczepionka oparta na mRNA jest lekiem biologicznym w rozumieniu definicji Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), tak samo jak szczepionka przeciwko grypie, czy szczepionka przeciwko gruźlicy – mówi dr Piotr Korczyński specjalista chorób płuc Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii UM w Warszawie. Dodaje też, że leki biologiczne obejmują szeroką gamę produktów, takich jak szczepionki, krew i składniki krwi, alergeny, terapia genowa, tkanki i rekombinowane białka terapeutyczne. – Leki biologiczne mogą składać się z cukrów, białek lub kwasów nukleinowych lub złożonych kombinacji tych substancji lub mogą być żywymi istotami, takimi jak komórki i tkanki – wskazuje lekarz.  

Leki biologiczne są izolowane z różnych źródeł naturalnych - ludzi, zwierząt lub mikroorganizmów - i mogą być wytwarzane metodami biotechnologicznymi i innymi nowatorskimi technologiami. – Lek biologiczny nie powinien mieć negatywnej konotacji, gdyż zastosowanie tej grupy terapeutyków jest powszechne np. w cukrzycy, prewencji zakażeń u dzieci, w reumatologii czy ciężkiej astmie – zaznacza lekarz.  

Koronawirus a inne wirusy

Milewski mówi również, że „nie ma dowodów na to, by ten wirus był bardziej śmiertelny niż przeciętne wirusy, które co roku występują w tym okresie”.  

– Twierdzenie dr Milewskiego, że śmiertelność koronawirusa jest taka jak w przypadku innych powszechnych wirusów jest całkowicie nietrafione, szczególnie w polskich warunkach gdzie podawanie przyczyn zgonów jest niemiarodajne i podawane w wątpliwość przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w raportach światowych – mówi dr Korczyński.  

Jednym z sezonowych wirusów jest wirus grypy. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) grypa związana jest z chorobami układu oddechowego, które każdego roku zabijają od 290 tys. do 650 tys. osób rocznie na całym świecie. Natomiast w Polsce w sezonie grypowym 2019/2020 w przeciągu dziesięciu miesięcy (od 1 września do 15 lipca) odnotowano 65 zgonów z powodu grypy

Korczyński: – Na dodatek mamy dla grypy dedykowaną szczepionkę oraz celowane leczenie. 

Z powodu Covid-19 na świecie zmarło ponad 1,7 mln osób, a w Polsce całkowita liczba zgonów to 26 255 (dane z 23 grudnia).  

Więcej o porównywaniu epidemii koronawirusa do sezonowej grypy pisaliśmy pod koniec października (12), również w języku angielskim

Wniosek: szczepionka przeciwko Covid-19 jest lekiem biologicznym, ale nie ma to negatywnego nacechowania. Informacje na temat jej składu i działania zostały opublikowane przez Komisję Europejską oraz Europejską Agencję Leków. Szczepionka spełnia rygorystyczne normy Unii Europejskiej i była poddawana wielu badaniom klinicznym. 

Nieprawdą jest mówienie, że koronawirus jest mniej śmiertelny niż inne sezonowe wirusy. Z powodu Covid-19 na świecie dotychczas zmarło ponad 1,7 mln ludzi. Z powodu grypy umiera rocznie około 290 tys. do 650 tys. osób rocznie. 

SZCZEPIONKI COVID-19