Nie, francuski tygodnik „Courrier International” nie opublikował okładki z prezydentem Zeleńskim z okazji Świąt Wielkanocnych

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 21/04/2023, 13:00
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polska
Podrobiona okładka francuskiego tygodnika „Courrier International”, która podważa sens pomocy finansowej Francji dla Ukrainy krąży w mediach społecznościowych od początku kwietnia 2023 roku. Jednak nie jest to prawdziwa „jedynka”: AFP nie znalazła takiej okładki w archiwach pisma, a wydanie „Courrier International” z początku kwietnia w rzeczywistości było poświęcone Indiom. Tygodnik potwierdził AFP, że nie opublikował takiej okładki.

„Okładka francuskiego wydania z Zeleńskim kradnącym Wielkanoc francuskim dzieciom i krzyczącym: «Ukraina potrzebuje jej bardziej»” – czytamy w publikacji na Telegramie z 8 kwietnia 2023 roku z rysunkiem naśladującym okładkę francuskiego tygodnika „Courrier International”, na której widać mężczyznę przypominającego ukraińskiego prezydenta, kradnącego pisanki zrozpaczonym dzieciom.

Image
Zrzut ekranu z Telegrama wykonany 20 kwietnia 2023 roku przez AFP.

Publikacja udostępniona przez „Niezależny Dziennik Polityczny” zyskała 1,9 tys. odsłon. Strona ta znana jest nam z prorosyjskiej narracji. AFP Sprawdzam poddała weryfikacji szereg jej fałszywych publikacji (1, 2, 3).

Ta sama grafika była udostępniana na Facebooku już od 4 kwietnia, a także na Twitterze, między innymi na koncie Ambasady Rosji w Kenii. Krążyła również w innych językach, m.in. po angielsku (1, 2 ) i rosyjsku, a także w języku czeskim i francuskim.

W rzeczywistości francuski tygodnik nie opublikował takiej okładki.

Rzekoma okładka nosi numer 1692 i datę 6-12 kwietnia 2023 roku. Jednakże na stronie internetowej pisma (link archiwalny), gdzie można zobaczyć wszystkie ostatnie numery tygodnika, w kwietniu 2023 roku nie pojawiła się żadna okładka z prezydentem Zeleńskim. Numer 1692, z datą 6-12 kwietnia, nosi tytuł „Indie, wielki krok”, a na okładce redakcja zamieściła zdjęcie dwóch mężczyzn jadących na motorze.

Image
Zrzut ekranu z Telegrama z podrobioną okładką (po lewej). Zrzut ekranu z okładką „Courrier International” z 6 kwietnia 2023 r.

Zapowiedzi artykułów umieszczone tuż nad logo tygodnika dotyczą innych tematów. Po lewej stronie na okładce prawdziwego numeru widnieje zapowiedź materiału o pigułce aborcyjnej, a nie materiał o organizacji OPEC, który znajduje się na podrobionej okładce. Nagłówki na górze po prawej stronie dotyczą zaś protestów społecznych we Francji i Holandii, a nie „pierwszej wizyty prezesa grupy SEB” w Chinach.

Istotnie prezes grupy SEB przebywał w Chinach wraz z innymi przedstawicielami francuskiego biznesu, którzy towarzyszyli prezydentowi Francji Emanuelowi Macronowi podczas jego trzydniowej wizyty w Chinach w dniach 5-7 kwietnia 2023 roku, jednak w momencie publikacji numeru (5 kwietnia po południu) wizyta ta dopiero się rozpoczynała. Dlatego też, gdyby redakcja o tej wizycie pisała, użyłaby czasu teraźniejszego, a nie przeszłego.

Ponadto prezes grupy SEB, produkującej od lat w Chinach mały sprzęt AGD do kuchni „wielokrotnie odwiedzał Chiny” – jak przekazał AFP 20 kwietnia 2023 roku rzecznik producenta. Nie była to więc jego „pierwsza wizyta” w tym kraju, jak twierdzi fałszywy nagłówek.

Widoczne są też drobne błędy językowe. Na przykład w słowie „reduit" (tzn. obniża) brakuje akcentu nad literą „e” ( poprawnie winno być „réduit”). Brakuje też dużej litery „L” na początku zdania „l'Europe doit-elle maintenir....„(Czy Europa powinna kontynuować ...”.)

„Prymitywna podróbka”

Poprosiliśmy redakcję „Courrier International” o komentarz.

– Ta okładka to prymitywna podróbka. Nie została ani zaprojektowana, ani opublikowana przez „Courrier International” – przekazała redaktorka, Claire Carrard w e-mailu do AFP z 20 kwietnia.

– „Courrier International” używa swojej własnej typografii, a czcionki które zostały użyte, nie są czcionkami naszego tygodnika. Ponadto, „Courrier International” zajmuje się głównie tematyką geopolityczną, kulturalną, naukową czy gospodarczą, bardzo rzadko piszemy o wiadomościach korporacyjnych, wbrew zapowiedzi zamieszczonej na górze strony – zauważyła, odnosząc się do fałszywego nagłówka o firmie SEB.

– Rysunek jest całkowicie stronniczy, również dlatego, nie zamieścilibyśmy czegoś takiego – dodała.

Co do wyżej opisanych błędów, łatwych do wychwycenia dla osoby francuskojęzycznej, „są one niezgodne z naszymi zasadami i wymogami redakcyjnymi i mogą pomóc czytelnikom rozpoznać podrobioną okładkę” – dodała.

Od inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, dziennikarze AFP wychwycili wiele podrobionych okładek renomowanych zachodnich mediów, które niosły fałszywy przekaz, na ogół anty-ukraiński. Opisaliśmy m.in. przypadek niemieckiego magazynu „Stern” jak również fałszywą „jedynkę” tygodnika „Money”. W listopadzie ubiegłego roku w internecie krążyła cała seria podrobionych okładek francuskiego tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo”, które jak wykazaliśmy w naszym śledztwie, zostały sfabrykowane.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami