
Nie, artykuł błędnie interpretuje badanie amerykańskiej agencji CDC ws. nakazu noszenia maseczek
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 17/03/2021, 17:30
- Zaktualizowane w 17/03/2021, 17:59
- Przeczytasz w ciągu 3 minut
- Autor: Natalie WADE, AFP USA, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„CDC w swoim najnowszym raporcie oficjalnie potwierdza, że maseczki nie działają!” – czytamy w tytule artykułu opublikowanego 14 marca.

Zrzut ekranu ze strony Politywatory z 17 marca 2021 roku
W artykule czytamy też, że „nakazy stosowania maseczek nie miały żadnego istotnie statystycznego wpływu na dzienne wskaźniki zakażeń i zgonów”.
Artykuł szybko rozprzestrzenił się w mediach społecznościowych, osiągając ponad 2 tys. udostępnień (1, 2, 3). Podobne treści były publikowane w języku angielskim 7 marca na „One America News”, skrajnie prawicowej stronie, polecanej przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Za publikowanie nieprawdziwych wiadomości o leku na Covid-19, stronę zablokował YouTube w listopadzie 2020 r.
Artykuły o badaniu CDC wpisują się w trend publikowania niedokładnych informacji o maseczkach oraz o ich wpływie na ograniczanie transmisji choroby Covid-19.
Raport o stosowaniu maseczek w przestrzeni publicznej i ponownym otwieraniu się lokali gastronomicznych w czasie pandemii Covid-19 amerykańska agencja CDC opublikowała 5 marca. Wynika z niego, że aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, zaleca się noszenie maseczek i unikania przestrzeni zamkniętych.
Analizowano czas od marca do grudnia 2020 r., gdzie nakazy noszenia maseczek obowiązywały w ponad 2,3 tys. (73,6 proc.) hrabstwach Stanów Zjednoczonych.
„Należy zauważyć, że raport nie badał skuteczności maseczek” – napisała w emailu do AFP Factcheck rzeczniczka CDC.
Nie, badanie CDC wykazało, co też potwierdziła rzeczniczka agencji, że wprowadzenie nakazów miało istotne znaczenie.
„Nakazy stosowania maseczek wiązały się ze statystycznie istotnym spadkiem dziennych przypadków Covid-19 i liczby zgonów na poziomie hrabstwa w ciągu 20 dni od ich wdrożenia” – czytamy w badaniu CDC, w którym opublikowano tabelę pokazującą, że wyniki były istotne statystycznie nawet do 100 dni po wejściu w życie wymogu zasłaniania nosa i ust.

Związek między wydawanymi przez stany nakazami noszenia maseczek, a zmianami w liczbie przypadków Covid-19 i współczynnika zgonów (1 marca - 31 grudnia 2020 r.)
Jeden z autorów badania, dr Gery Guy, napisał w emailu do AFP Factcheck, że „nakazy noszenia maseczek były związane ze spadkiem wskaźnika wzrostu przypadków Covid-19 każdego dnia między 41 a 60 dniem po wdrożeniu obowiązku o 1,5 punktu procentowego”.
Dyrektor CDC dr Rochelle Walensky odniosła się do badania na konferencji 5 marca.
– Wzrosty zarówno dziennych wskaźników zgonów, jak również samych przypadków zakażeń i zgonów z powodu Covid-19, znacznie zwolniły w ciągu 20 dni od wprowadzenia nakazów noszenia maseczek – mówiła Walensky.
Raport CDC został opublikowany, w czasie gdy władze Teksasu podjęły decyzję o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek (1, 2), a kampania szczepień w Stanach Zjednoczonych nabrała tempa. Wskaźnik zakażeń w USA nadal utrzymuje się na wysokim poziomie (1, 2).
„Polityka wspólnotowa, która nakłada nakazy noszenia maseczek czy zakazy spożywania posiłków w lokalach gastronomicznych, może spowolnić rozprzestrzenianie się choroby Covid-19, zwłaszcza jeśli jest realizowana w połączeniu z innymi strategiami zdrowia publicznego” – czytamy w konkluzji badania CDC.
Instytucje zdrowia publicznego, w tym CDC, zgadzają się co do tego, że noszenie maseczek jest bezpieczne i pomaga chronić przed koronawirusem. Ich skuteczność w ograniczaniu rozprzestrzeniania zakażenia została już obszernie udokumentowana.
„W czasie trwania pandemii, dowody naukowe i nasza wiedza o maseczkach znacząco się polepszyły. Dane, którymi obecnie dysponujemy, jednoznacznie wskazują, że powszechne stosowanie maseczek jest bardzo skutecznym sposobem ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19” – powiedziała AFP Factcheck rzeczniczka CDC.
O skuteczności działania maseczek pisaliśmy w kilku artykułach (1, 2, 3, 4).
Wniosek: raport CDC wykazał, że nakazy noszenia maseczek wydawane w hrabstwach Stanów Zjednoczonych wiązały się ze spadkiem wzrostu tempa zakażeń i zgonów z powodu Covid-19. Badanie nie sprawdzało, czy maseczki są skuteczne w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, choć literatura fachowa jednoznacznie wskazuje, że maseczki zapewniają ochronę przeciwwirusową.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami