Nie, szczepionki i ograniczenia to broń w walce z wirusem

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Długa lista fałszywych stwierdzeń na temat pandemii koronawirusa - szczepionki są gorsze od samej choroby, maski przed nią nie chronią, restrykcje w niczym nie pomagają - cieszy się dużym powodzeniem w internecie, gdzie uzyskała ponad 18 tys. udostępnień. W dodatku podsuwa bezzasadne teorie, wznieca nieufność do władz i zachęca do odrzucenia ich wskazań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Zatytuowany „Covid 19 Dlaczego” tekst, czytany monotonnym głosem przez niewidzialnego lektora na tle montażu krótkich filmików i zdjęć, jest podpisany przez „Dawida Snowdena - Polska”. Jest to polska wersja identycznego posta tego samego autora w języku niemieckim, który pojawił się dzień wcześniej.  Jego autor zręcznie miesza fałsz z prawdą, starając się w ten sposób uwiarygodnić swoje stwierdzenia. AFP znalazła wśród nich ponad pół tuzina szkodliwych i fałszywych idei, które mogą narazić ludzi na zakażenie wirusem i jego poważne skutki.

Post z nagraniem ukazał się 5 marca na Facebooku (1, 2). 

                      Zrzut z ekranu Facebooka 8 marca 2021

Maski nie chronią przed wirusami - Fałsz

„Producenci mówią sami, że ich maski nie chronią przed wirusami.  Dlaczego więc nosicie te maski ?” - pyta „Dawid Snowden”, który kończy każdą wypowiedź pytaniem zawierającym w sobie propozycję działania.

To nieprawda, Agencja France-Presse wielokrotnie weryfikowała fałszywe informacje tego typu, opierając się na licznych źródłach polskich i zagranicznych. 

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób określa, że noszenie maseczek przez wszystkich obywateli w miejscach publicznych oraz w sklepach jest w stanie znacząco ograniczyć transmisję koronawirusa.

Producenci przyznają, że biorąc pod uwagę rozmiary samego wirusa, to, jeśli podróżowałby sam, mógłby on przeniknąć przez maseczkę. Natomiast w rzeczywistości rozprzestrzenia się on na kropelkach płynów, a te maseczki powstrzymują.

Dystansowanie społeczne nie pomaga, a szczepionki szkodzą zaszczepionym - Fałsz

W ten sam sposób zachęca do nieszanowania odstępów i do odrzucenia szczepień ponieważ ich skutki uboczne mogą być grożniejsze niż Covid-19.

Fałszywe podejrzenia co do działania szczepionek przeciwko Covid-19 są niezwykle liczne i AFP weryfikowała je wiele razy w ostatnich miesiącach (12, 3).

Prawdą jest, że szczepionka amerykańskiego koncernu Pfizer i niemieckiej firmy BioNTech, tak jak wszystkie inne leki czy preparaty medyczne, może powodować skutki uboczne. W większości przypadków są one przejściowe i nie są szczególnie poważne. Wśród nich wymienia się: ból i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, mięśni, dreszcze, ból stawów, gorączka, opuchlizna w miejscu wstrzyknięcia, mdłości, złe samopoczucie, powiększenie węzłów chłonnych.

Natomiast totalnym fałszem jest twierdzenie, że skutki uboczne szczepionek mogą być gorsze niż choroba, która zabiła dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce,  a u innych powoduje długotrwałe poważne konsekwencje dla zdrowia. Nie zmienia tego fakt, że u niektórych osób jej przebieg jest bezobjawowy.  

Skoro wymaga testów, żeby go stwierdzić, Covid-19 nie jest groźny - Fałsz

Do odrzucenia tego poglądu wystarczy zdrowy rozsądek. Wiadomo, że choroba spowodowana przez koronawirusa ma różny przebieg u różnych osób, u wielu przebiega bezobjawowo, u innych w pierwszych dniach może nie być objawów, które wystąpią później. Ale to nie wyklucza możliwości zarażenia innych ludzi, więc testy są bardzo potrzebne. Stwierdzenie, że Covid-19 nie jest groźny, kiedy tylko w Polsce zmarło w jego powodu (także przy chorobach współistniejących) ponad 47 tys. osób wg danych z 15 marca 2021 r. jest nieuzasadnione.

System opieki zdrowotnej nigdy nie był przeciążony - Wyrwane z kontekstu 

Autor rzuca to stwierdzenie, żeby podważyć racjonalność utrzymania obostrzeń. Ale tutaj również rozmija się z logiką. Jeżeli przyjmiemy, że chodzi o Polskę, to całkiem prawdopodobne jest, że jeżeli obciążenie szpitali nie przekroczyło poziomu kryzysowego, stało się tak właśnie dzięki obostrzeniom. Poza tym zarządzone obostrzenia to tylko część tego problemu, ponieważ ich przestrzeganie gra także dużą rolę. 

Koronawirus zastąpił grypę sezonową - Manipulacja

„Grypa zniknęła, a zastąpiła ją korona. Kiedy zaczniecie zadawać sobie odpowiednie pytania?” pyta „Dawid Snowden”, wprowadzając podejrzenie spisku bliżej nieokreślonych sił, które doprowadziły to takiej zmiany.

Nie istnieją żadne doniesienia z naukowych źródeł pozwalające na stwierdzenie, że grypa „zniknęła” albo została „zastąpiona” przez koronawirusa. 

 AFP zajęła się także informacjami porównującymi tę chorobę z Covid-19. Faktem jest, że liczba chorych na grypę poważnie zmalała w porównaniu z początkiem zeszłego roku, co odzwierciedlają statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Według obliczeń AFP opartych na danych WHO, w ciągu pierwszych pięciu tygodni tego roku Polska poinformowała o 3393 przypadkach grypy. W 2020 r. w tym samym okresie było ich 22670, czyli prawie siedem razy więcej. 

W tygodniowym raporcie o sytuacji grypy  z początku marca WHO podkreśła, że epidemia tej choroby w Europe  „zazwyczaj osiąga szczyt w tej porze roku, ale, mimo szerokich i regularnych testów na obecność wirusów grypy, jej zaobserwowana obecność pozostaje na bardzo niskim poziomie, prawdopodobnie dzięki działaniu różnorakich środków stosowanych przez władze i społeczeństwo w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2”.

Szczepionka nie chroni przed następną infekcją, więc dlaczego się szczepić ? - Brak dowodów

Pierwszego stwierdzenia nie można ani potwierdzić ani obalić, ponieważ nie wiadomo jakiej natury będzie następna infekcja. Natomiast zachęta, wyraźna choć zawarta w pytaniu, jest pozbawiona logicznych podstaw. Pandemia Covid-19 trwa i szczepienia przeciwko obecnym wariantom wirusa są podstawowym środkiem, żeby ją wyhamować, żeby bronić zdrowia i życia setek tysięcy ludzi na całym świecie.  

Na całym świecie nigdzie nie ma zawyżonej umieralności - Fałsz 

Nie istnieje jednorodna statystyka dla całego świata. Natomiast dane zebrane przez oficjalne organy wielu krajów wskazują na silny wzrost umieralności, przede wszystkim w ostatnich miesiącach 2020 r. jak to pokazuje tablica sporządzona przez brytyjską publikację The Economist. 

Robert F. Kennedy jr, przeciwnik szczepień, został ocenzurowanyWyrwane z kontekstu

Amerykański adwokat, znany obrońca środowiska a jednocześnie walczący przeciwnik szczepionek Robert F. Kennedy junior wygłosił przemówienie w Berlinie 29 sierpnia 2020 roku. Rzeczywiście główne media o nim nie mówiły, natomiast jego krytyka szczepionek została nagłośniona przez media społecznościowe, np tu.

Napisał o nim także PAP w swoim serwisie fakehunter. Prawdą jest, że Facebook zamknął konto adwokata na Instagramie, co opisał The New York Times. Ale pozostawił jego konto na Facebooku.

Kim jest Dawid Snowden ? 

Osoba, czy grupa osób, która kryje się za nazwiskiem lub pseudonimem Snowden - nawiązującym, być może, do osoby Edwarda Snowdena, byłego współpracownika CIA, który opublikował w internecie liczne tajne dokumenty władz amerykańskich - nie podaje żadnych informacji o sobie. Tradycyjne zdjęcie na koncie zastępuję rysunek młodego mężczyzny o długich włosach i małym wąsie.   

Niemieckie media cytują jego nazwisko w cudzysłowie. Przebił się on do szerszego audytorium na wiosnę zeszłego roku, kiedy według portalu WirtschaftsWoche opublikował spiskową teorię przypisującą epidemię koronawirusa bliżej niesprecyzowanym elitom pragnącym wyeliminować banknoty i monety z obiegu publicznego. W najnowszym wideo propaguje on organizację Corona Ausschuss (Komitet Korona), której jeden z założycieli, adwokat Reiner Fuellmich jest znany z kontrowersyjnych i nieodpowiadających prawdzie wypowiedzi o pandemii.

Blog Snowdena osadzony jest na rosyjskim portalu V Kontakte, natomiast na polskim jego poście dodana jest nazwa miasta Słubice, na granicy z Niemcami. Tekst jest czytany przez lektora dobrze znającego język polski, natomiast zawiera kilka błędów językowych, wskazujących, że prawdopodobnie został on przetłumaczony przez jakiś program komputerowy.

Jest obecny także na portalu Telegram, rywalu Whatsapp, znanym z tolerancyjnego podejścia do kontrowersyjnych treści.  Większość filmików - w języku niemieckim - pochodzi z portalu Tik Tok. 

Wniosek: Używając zręcznych metod edytorskich, „Dawid Snowden” propaguje fałszywe treści o pandemii i stara się wzbudzić nieufność do władz i organów walczących z nią.