
Nie, tak naprawdę medycy apelują, by zostać w domu, kiedy oni ratują chorych na koronawirusa
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 29/12/2020, 16:18
- Zaktualizowane w 29/12/2020, 22:42
- Przeczytasz w ciągu 2 minut
- Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Zdjęcie zostało udostępnione na Facebooku 13 listopada (i tu).

Ubrani w zielone fartuchy lekarze i pielęgniarki trzymają kartki tworzące jeden napis: „Mordujemy was bo nam za to płacą”.
Posty miały ponad 500 udostępnień, ponad trzysta reakcji i równie dużo komentarzy. Większość z nich świadczy, że internauci wierzą w spiskową tezę o nieistniejącej pandemii, wymyślonej, by szpitale i lekarze osiągali korzyści finansowe za zdiagnozowanie pacjenta z zakażeniem Covid-19. Zdjęcie było też publikowane na Wykopie. Pojawiło się też na humorystycznej stronie jako mem.
Odwrotne wyszukiwanie obrazu
Używając odwrotnego wyszukiwania obrazu w Google Images odnaleźliśmy oryginalną wersję zdjęcia. Pochodzi z marca 2020 r., z początków pandemii. Pojawiło się na wielu stronach m.in. brytyjskiej firmy konsultingowej w publikacji z 16 marca, na Reddicie z 18 marca i we wpisie na koncie brytyjskiej izby lekarskiej Doctors' Association UK na Twitterze z 19 marca.
We stay here for you, please stay home for us! @NHSMillion #NHS #COVID19 #COVID19UK pic.twitter.com/fJ09b33o8K
— Doctors’ Association UK (@TheDA_UK) March 19, 2020
Na zdjęciu widać napis po angielsku: „We stay here for you please stay home for us!” (Dla ciebie zostaję w pracy. Ty zostań dla mnie w domu!).
Marzec 2020 r. to czas kampanii informacyjnej, która pojawiła się w mediach społecznościowych na całym świecie z apelem lekarzy i personelu medycznego z przepełnionych chorymi na Covid-19 szpitali. Lekarze i pielęgniarki fotografując się z tym hasłem w różnych krajach na świecie, w wielu językach - po angielsku, hiszpańsku, francusku - apelowali do ludzi o pozostanie w domach. To właśnie jednego z tych zdjęć użyto do fotomontażu. Publikujemy dla porównania oryginalne zdjęcie i fotomotaż.

O kampanii „zostań w domu” pisały media m.in. Daily Mail i Metro. W Polsce zdjęcie opublikował m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez.
Zdjęcie udostępniło wiele znanych osób m.in. córka amerykańskiego prezydenta Ivanka Trump na swoim koncie na Twitterze i piosenkarz Justin Bieber na Instagramie.
Manipulacja zdjęciem to dość łatwy i popularny sposób na fałszowanie treści. Wystarczy znaleźć zdjęcie, na którym osoby - najlepiej znane -, trzymają jakiś plakat, baner lub zwykłe kartki papieru i wstawić w miejsce oryginalnej treści inny napis. Takich przykładów opisaliśmy wiele na naszej stronie w 2019 i 2020 roku (1, 2, 3, 4).
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami