Nie, tak naprawdę medycy apelują, by zostać w domu, kiedy oni ratują chorych na koronawirusa

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Na Facebooku pojawiło się zdjęcie, na którym widać lekarzy i pielęgniarki bloku operacyjnego trzymających kartki z napisem, że rozdmuchują epidemię, aby na niej zarobić. Zdjęcie to fotomontaż. Tak naprawdę medycy trzymali napis: „Dla ciebie zostaję w pracy. Ty zostań dla mnie w domu”. 

Zdjęcie zostało udostępnione na Facebooku 13 listopada (i tu).

Zrzut ekranu z Facebooka z 29 grudnia 2020 r.

Ubrani w zielone fartuchy lekarze i pielęgniarki trzymają kartki tworzące jeden napis: „Mordujemy was bo nam za to płacą”. 

Posty miały ponad 500 udostępnień, ponad trzysta reakcji i równie dużo komentarzy. Większość z nich świadczy, że internauci wierzą w spiskową tezę o nieistniejącej pandemii, wymyślonej, by szpitale i lekarze osiągali korzyści finansowe za zdiagnozowanie pacjenta z zakażeniem Covid-19. Zdjęcie było też publikowane na Wykopie. Pojawiło się też na humorystycznej stronie jako mem.

Odwrotne wyszukiwanie obrazu

Używając odwrotnego wyszukiwania obrazu w Google Images odnaleźliśmy oryginalną wersję zdjęcia. Pochodzi z marca 2020 r., z początków pandemii. Pojawiło się na wielu stronach m.in. brytyjskiej firmy konsultingowej w publikacji z 16 marca, na Reddicie z 18 marca i we wpisie na koncie brytyjskiej izby lekarskiej Doctors' Association UK na Twitterze z 19 marca.

Na zdjęciu widać napis po angielsku: We stay here for you please stay home for us! (Dla ciebie zostaję w pracy. Ty zostań dla mnie w domu!). 

Marzec 2020 r. to czas kampanii informacyjnej, która pojawiła się w mediach społecznościowych na całym świecie z apelem lekarzy i personelu medycznego z przepełnionych chorymi na Covid-19 szpitali. Lekarze i pielęgniarki fotografując się z tym hasłem w różnych krajach na świecie, w wielu językach - po angielsku, hiszpańsku, francusku - apelowali do ludzi o pozostanie w domach. To właśnie jednego z tych zdjęć użyto do fotomontażu. Publikujemy dla porównania oryginalne zdjęcie i fotomotaż.

Zrzuty ekranu z Twittera i z Facebooka z 30 grudnia 2020 r.

O kampanii zostań w domu pisały media m.in. Daily Mail i Metro. W Polsce zdjęcie opublikował m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez.  

Zdjęcie udostępniło wiele znanych osób m.in. córka amerykańskiego prezydenta Ivanka Trump na swoim koncie na Twitterze i piosenkarz Justin Bieber na Instagramie.

Manipulacja zdjęciem to dość łatwy i popularny sposób na fałszowanie treści. Wystarczy znaleźć zdjęcie, na którym osoby - najlepiej znane -, trzymają jakiś plakat, baner lub zwykłe kartki papieru i wstawić w miejsce oryginalnej treści inny napis. Takich przykładów opisaliśmy wiele na naszej stronie w 2019 i 2020 roku (1, 2, 3, 4).

COVID-19