Nie, zdjęcie zrobiono w Stanach Zjednoczonych, a nie w Chinach i nie w 2015 roku
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 17/03/2021, 09:55
- Zaktualizowane w 17/03/2021, 11:37
- Przeczytasz w ciągu 4 minut
- Autor: Ana PRIETO, AFP Argentyna, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Post w języku polskim został opublikowany na Facebooku 11 marca i zyskał w ciągu pięciu dni 24 tys. udostępnień. „Chiny 2015 r....Obama, Dr Fauci i Żona Gatesa, w laboratorium w Wuhan !” - czytamy w opisie.
Na zdjęciu można rozpoznać prezydenta Obamę i dr Antoniego Fauci, dyrektora amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, NIAID. Jedna z kobiet przypomina żonę Billa Gatesa, a kobieta w białym fartuchu ma twarz o lekkich rysach azjatyckich.
Podobne posty w innych językach krążyły w sieci od lipca 2020 r. po angielsku na Facebooku tu, tu, tu i tu, także na Instagramie tu. Były też udostępniane po hiszpańsku tu i tu.
W komentarzach w dyskusji czytamy: „Planowali jak załatwić świat gady jedne” - napisała użytkowniczka przekonana, że zdjęcie pochodzi z laboratorium w Wuhan, miasta w Chinach, gdzie w grudniu 2019 r. wybuchła epidemia. „Nie jestem przekonany, że to Wuhan. Ale nie wykluczam” - dodał powątpiewający internauta w prawdziwość opis zdjęcia.
Sprawdziliśmy
Fotografię sprawdziliśmy przy pomocy wyszukiwarek, które oferują możliwość odwróconego wyszukiwania obrazem. Okazało się, że opublikowano ją po raz pierwszy na portalu foto-społecznościowym Flickr. Dokładniej, pojawiła się 2 grudnia 2014 r. na koncie amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych NIAID, gdzie dr Fauci jest szefem od 1984 r. Tego samego dnia została również opublikowana na blogu dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) Francisa Collinsa.
W opisie pod zdjęciem czytamy: „Dr Nancy Sullivan z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych omawia badania nad wirusem Ebola z prezydentem Barackiem Obamą, podczas gdy dyrektor NIAID dr Anthony Fauci i sekretarz HHS Sylvia Burwell patrzą na to". W opisie źródła fotografii podany jest „NIH”.
Melinda Gates nie uczestniczyła w wizycie w laboratorium NIH w 2014 r., która była związana z pracami nad szczepionką przeciwko wirusowi Ebola. Natomiast obecna jest Sylvia Burwell, ówczesna sekretarz stanu w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej USA w administracji Obamy. Obecnie Burwell pełni funkcję rektora American University w Waszyngtonie. Poniżej publikujemy zestawienie zdjęć Burwell po lewej, i Melindy Gates po prawej.
Wizytę relacjonował fotograf Agencji AFP Mandel Ngan.
Również metadane zdjęcia potwierdzają, że zostało ono wykonane w Bethesda, w stanie Maryland 2 grudnia 2014 r. a nie jak twierdzą publikacje na Facebooku, że zrobiono je w 2015 r. w Wuhan, w Chinach.
Operacja „Nietoperz”
Rząd Stanów Zjednoczonych rzeczywiście współfinansował przez kilka lat projekt badawczy w Chinach realizowany przez naukowców z amerykańskiej organizacji EcoHealth Alliance. Naukowcy badali nietoperze żyjące w jaskiniach w chińskiej prowincji Junnan w poszukiwaniu nowych koronawirusów.
W 2020 r. finansowanie w wysokości 3,7 miliona dolarów amerykańskich zostało odnowione, z czego 10 procent przypadło dla Laboratorium Instytutu Wirusologii w Wuhan.
W kwietniu 2020 roku prezydent Donald Trump opowiedział się za wstrzymaniem finansowania dla laboratorium po tym jak pojawiły się teorie mówiące o „wyprodukowanym” w nim wirusie.
Według tych teorii naukowcy, którzy badali odmiany koronawirusa przenoszone przez te ssaki złamali procedury bezpieczeństwa i wirus wydostał się na zewnątrz i dalej na cały świat. W dużym skrócie, zwolennicy tej teorii obwiniają prezydenta Obama, dr Fauci i Gatesów za wybuch pandemii.
Teorie o tym, że wirus został wyprodukowany weryfikowaliśmy już w wielu naszych artykułach 1,2,3, 4, 5
Samo laboratorium Instytutu Wirusologii w Wuhan powstało w 2003 r. Laboratorium zbudowano z pomocą Francji w ramach umowy o współpracy w zakresie zapobiegania i kontroli nowych chorób zakaźnych. O rzekomym łańcuchu powiązań między laboratorium w Wuhan, firmami farmaceutycznymi (Glaxo, Pfizerem), Gatesem i Sorosem pisaliśmy w tym tekście.
Raport ekspertów WHO
Odpowiedź na pytanie co było źródłem pandemii ma dać w najbliższym czasie raport międzynarodowej misji ekspertów WHO. Złożony z 10 ekspertów z różnych krajów zespół Światowej Organizacji Zdrowia ma za zadanie zbadać początki pandemii COVID-19.
Wniosek: zdjęcia, na którym widać byłego prezydenta USA Baracka Obamę, dr Antoniego Fauci i dwie kobiety nie zrobiono w laboratorium w Wuhan, w Chinach w 2015 roku. Nie jest na nim obecna żona amerykańskiego filantropa Melinda Gates. Zdjęcie zrobiono w laboratorium w Maryland, w Stanach Zjednoczonych w 2014 r. Ma ono związek z badaniami nad wirusem Ebola.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami