Nie, młoda kobieta straciła przytomność i to nie z powodu szczepienia

Tysiące użytkowników udostępniło film, na którym widać ratowników medycznych transportujących na noszach nieprzytomną młodą kobietę z twierdzeniem, że tak właśnie w Izraelu „umiera trzynastolatka” po trzeciej dawce szczepionki przeciwko Covid-19. To nieprawda. Wideo pokazuje 23-letnią kobietę, której omdlenie nie miało nic wspólnego ze szczepieniem. Zdementowała ona na swoim koncie na Facebooku fałszywe pogłoski. Jej omdlenie to wynik psychogennego napadu niepadaczkowego.

„Izrael – 13-letnia dziewczynka umiera po 3 dawce preparatu na P. (październik 2021)” - czytamy w poście zamieszczonym na Facebooku 30 października. „Pan, który nagrywał to zdarzenie jak sanitariusze i policja zabierają tę dziewczynę krzyczał do stojących ludzi na chodniku, że to się stało po preparacie na P i uświadamiał ich czym są te preparaty i żeby zaprzestali zmieniać swoje DNA ….. ”- czytamy też. Publikacja po polsku odsyła do posta w języku greckim z poprzedniego dnia. Linki do filmu dołączono w komentarzach. Jeden z nich odsyłający do serwisu YouTube jest już nieaktywny. Kolejny pochodzi ze strony Gloria.tv. zamieszczającej wiele fałszywych treści. Kilka z nich omówiliśmy w naszych wcześniejszych artykułach na AFP Sprawdzam ( 1, 2, 3, 4, 5)

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z filmem z Izraela o rzekomo umierającej trzynastolatce po przyjęciu trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 ( AFP/ 7.11.2021 r. / )

Nagranie udostępniali również internauci w innych językach, m.in. po słowacku, portugalsku, hiszpańsku i grecku. Miało tysiące udostępnień na świecie.

Na filmie widać na ruchliwej ulicy ratowników medycznych i policjantów transportujących na noszach nieprzytomną kobietę. Słyszymy krzyczącego po hebrajsku mężczyznę: „Ludzie, to jest z Pfizer, to jest z Pfizer, ona była zdrowa, to jest Pfizer!”Po chwili po angielsku krzyczy też „Nie zmieniaj swojego DNA!”.

Twierdzenia mężczyzny, udostępniane dalej w mediach społecznościowych są jednak nieprawdziwe.

Sama kobieta na filmie, kilka dni po incydencie odniosła się do zajścia na Facebooku . Jej dementi opublikowały także izraelskie media (1, 2 ) . Określiła jako fałszywą wersję głoszoną przez krzyczącego mężczyznę na ulicy, który przypisał jej omdlenie szczepionce Pfizera. Wyjaśniła, że cierpi na psychogenny zespół napadów niepadaczkowych (PNES) z powodu przebytej traumy. Zaprzeczyła, jakoby jej napad był w jakikolwiek sposób związany ze szczepieniem przeciwko Covid-19.

Skontaktowaliśmy się z naszymi kolegami z redakcji AFP w Jerozolimie, aby pomogli nam zweryfikować twierdzenie o rzekomej śmierci trzynastolatki. O incydencie pisały izraelskie media. „Przeciwnik szczepionek opublikował wideo przedstawiające młodą kobietę w konwulsjach w Jerozolimie:”, czytamy w tytule artykułu izraelskiego internetowego portalu informacyjnego Ynet. W artykule czytamy, że 23-letnia Hendy Armen cierpi na zespół PNES, nieuleczalną chorobę, której towarzyszą ciężkie i niekontrolowane napady, i często potrzebuje pomocy medycznej. Autor artykułu pisze, że wersja mężczyzny który twierdził, że straciła ona przytomność 24 godziny po przyjęciu szczepionki jest nieprawdziwa. Inne izraelskie media, takie jak internetowy portal Mako oraz dziennik Makor Rishon również zdementowały twierdzenia mężczyzny.

Z artykułów dowiedzieliśmy się, że film został nagrany 26 października 2021 r. na ulicy Jaffa w Jerozolimie, w Izraelu.

Cała sytuację Hendy Armen n (הנדי ארמן,) skomentowała na swoim profilu na Facebooku w niedzielę 31 października: „W zeszłym tygodniu miałam atak na Jaffa Street w Jerozolimie i jeden „bohater” postanowił wyjąć telefon i mnie sfilmować w moim najbardziej bezbronnym i upokarzającym stanie! Nie tylko mnie sfilmował, ale zaczął krzyczeć, że Pfizer i szczepienia są winne mojego stanu… to największe kłamstwo na świecie”.

Armen dodała również zdjęcie potwierdzające jej kilkugodzinny pobyt na izbie przyjęć w szpital w Jerozolimie w nocy z 26 na 27 października:

Image
Zdjęcie wypisu ze szpitala Hadassah dołączone do posta Hendi Armen 1 listopada 2021 roku. ( AFP/ 3.11.2021 r. / )

W dokumencie wystawionym przez szpital Hadassah widoczne jest jej nazwisko, data i godzina przyjęcia na izbę przyjęć (26 października, 18:11:08) oraz wypis (27 października, 00:29:23). Ze stempla na dokumencie widać, że znajdowała się w szpitalu Hadassah na górze Skopus.

Rzeczniczka szpitala przekazała nam 3 listopada, że nie może podać żadnych szczegółów hospitalizacji Armen ze względu na „konieczność zachowania poufności stanu pacjenta zgodnie z wymogami prawa”.

Porównaliśmy logo figurujące na papierze firmowym z wypisu opublikowane na Facebooku przez Armen z publicznie dostępnymi dokumentami sieci szpitali Hadassah (tutaj, tutaj ) i stwierdziliśmy, że są one identyczne.

„Nie jestem przeciwna szczepieniom”

O całym wydarzeniu Armen opowiada w rozmowie nagranej przez telewizję Reshet 13. Wywiad nagrano w tym samym miejscu gdzie doszło do incydentu i gdzie powstało wiralne wideo. „Osobiście nie jestem przeciwna szczepieniom. W tym roku mogłam przyjąć dwie dawki. Trzeciej nie miałam jeszcze szansy przejąć, gdyż zachorowałam na Covid-19. Jednak szybko doszłam do siebie po chorobie.” – wyjaśniła Armen.

Według niej fałszywe twierdzenia są „oparte na kłamstwach w celu wywołania strachu i szerzenia jakiegoś bezsensownego i nieuzasadnionego planu”.

To nie pierwszy raz kiedy historia młodej kobiety pojawiła się w mediach. Izraelski program telewizyjny Hazinor, który zajmuje się trendami w nowych mediach i Internecie, już w marcu 2019 r. poinformował na swoim Facebooku o tym, że Armen cierpi na napady padaczkowe spowodowane zespołem stresu pourazowego, problemy neurologiczne lub zaburzenia odżywiania spowodowane wykorzystywaniem seksualnym w dzieciństwie.

Według portalu Ynet jej stan pogorszył się od czasu incydentu na Jaffa Street. „Prawie nie śpi od incydentu, nie może jeść. W przeszłości młoda kobieta cierpiała na zaburzenia odżywiania, teraz na nowo powróciły. Od tamtego incydentu, miała już trzy takie napady” - czytamy.

Zespołowi fact-checkingowemu AFP nie udało się na te chwilę zidentyfikować mężczyzny, który nakręcił film, ani jego pierwszej publikacji. Armen powiedziała w rozmowie z Ynet, że chce by został on pociągnięty do odpowiedzialności. Złożyła już tej sprawie skargę na policji przeciwko osobie, która udostępniła wideo.

Wniosek: Twierdzenie, że wideo z Izraela pokazuje umierającą trzynastolatkę po trzeciej dawce szczepionki przeciwko Covid-19 jest nieprawdziwe. Nagranie przedstawia 23-letnią kobietę, której utraty przytomności są wynikiem psychogennych napadów niepadaczkowych (PNES), na które cierpi od kilku lat.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami